„Včera jsme sedli ke kávičce a dneska už šijeme. Janička je šikovná švadlenka, která má doma výborný šicí stroj, proto nás napadlo, že začneme šít roušky pro naše známé,“ začala vyprávění Lenka Kopřivová.

Večer doma každá pohledala vhodné látky a už druhý den ráno, v úterý 17. března, se sešly a pustily se do práce.

„Doma jsem našla i povlečení, které nepoužíváme a nyní se dá využít pro dobrou věc. Vše je ze stoprocentní bavlny, aby se roušky daly vyvářet a přežehlit horkou párou,“ zdůraznila dobrovolnice.

Během jedné a půl hodiny zvládly nastříhat, ušít a vyžehlit 40 roušek.

„Šijeme je pro známé, převážně starší a nemocné lidi, kteří mají narušenou imunitu. Facebook má neuvěřitelnou sílu, dali jsme to tam včera večer a hned se nám začali ozývat zájemci,“ řekla nadšeně v úterý dopoledne Lenka Kopřivová.

Rozdávají je zadarmo

Svým známým roušky rozdávají zadarmo. Materiálu na ochrannou pomůcku mají zatím dostatek, ale došla jim lemovka, kterou se rouška uvazuje. Na jednu roušku je potřeba lemovka centimetr široká a dvakrát šedesát centimetrů délky.

„Dnes jsem koupila 150 metrů v galanterii a zítra zajedu zas, pokud paní bude mít. Nechceme používat gumičky, právě kvůli lepší hygienické udržitelnosti,“ pokračuje dobrovolnice, která by přivítala, kdyby jim lidé materiál, který nevyužijí pro vlastní potřebu, darovali. Prozatím, ale nenašli vhodné místo na sběr.

Obě dobrovolnice nyní šijí také roušky pro prodavačky do Billy.

„Tento obchod máme nejblíže, tak tam nyní chodíme nakupovat a všimly jsme si, že holky tam nemají žádné ochranné pomůcky přes pusu. Proto jim je ušijeme a darujeme. Jsme rády, že alespoň tak můžeme těm, kteří nemají možnost si sami roušku ušít nebo jakkoliv pořídit, pomoct,“ doplnila závěrem Lenka Kopřivová.