Mach se vrací do afghánské provincie Lógar po dvou letech. Tehdy tam shromažďoval materiál pro dokument o tom, jaké mají vojáci na misi poslání. Nyní by se chtěl zaměřit na události, které tam v průběhu uplynulých let nastaly.

„Jestli tam například stojí školy, které měl rekonstrukční tým v plánu postavit a jestli do nich děti opravdu chodí,“ uvedl jeden příklad za všechny Mach.

Po návratu vyrobí pak hranický kameraman další dokument, v němž se objeví i příslušníci rodin jednotlivých vojáků. „Chtěl bych totiž odkrýt i trochu z jejich soukromí,“ prozradil Mach. Záznamy, které v daleké zemi natočí, se budou aktuálně průběžně objevovat i na webových stránkách města Hranic.

„Rád bych se tentokrát dostal i ven, mezi civilisty,“ svěřil se Mach, který před nedávnem vojáky zkontaktoval, aby zjistil, co chybí tamním dětem. Výsledkem je sbírka, kterou do poloviny tohoto týdne pořádají na ZŠ 1. máje v Hranicích a také v ZŠ Drahotuše. Jejím předmětem jsou školní sešity, tužky a pastelky, pořízené Klubem rodičů a přátel školy i dalšími rodiči.

Tuto humanitární pomoc by Vlastimil Mach rád předal dětem osobně. „Udělám všechno pro to, abych se do těch nově postavených škol za dětmi podíval,“ uzavřel kameraman.

Hranického kameramana Vlastimila Macha vybavili v kasárnách uniformou. O víkendu se totiž chystá do Afghánistánu pro další materiály pro svůj dokument.