„V parku se v minulosti často vyskytovali sprejeři a mladí lidé, kterým nebylo výtržnictví zrovna cizí. Vzhledem k tomu, že jsou Sady Československých legií čerstvě po rekonstrukci a bude se v nich konat řada společenských akcí, chceme vandalským činům i s pomocí mobilní kamery předejít," řekl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Podle jeho slov nejsou podobné záležitosti žádnou výjimkou ani na Čechově ulici.

„V této lokalitě se často vyskytují delikventi. Navíc kousek od ulice je škola a slyšeli jsme o případech, kdy jsou děti, které do ní docházejí, obtěžovány jinými osobami," zdůvodnil dále Miroslav Mann, proč městští strážníci plánují kamerový systém umístit i do této oblasti.

V hranickém parku působí od začátku tohoto týdne i správce. Také on myšlenku kamerového zařízení vítá.

„Myslím si, že kamera určitě bude mít smysl," řekl správce Vlastimil Mikšík, který na pořádek v parku dohlíží od pondělí, konkrétně od deseti hodin ráno do šesti večer.

„Po příchodu do parku uklidím to, co je potřeba. Pak dohlížím na to, aby se dodržoval provozní řád parku. Lidi po terénu v parku často jezdí na kole, což je ale zakázané. Lidi na to upozorním a většinou poslechnou," popsal svoji činnost správce.

Pod drobnohledem budou od října také Drahotuše. Mobilní kameru tam plánuje umístit státní policie.

„Chceme ji umístit na ulici Hranickou, kde se stává spousta trestných činů spojených s autokriminalitou. Další věcí jsou případy vykrádání rodinných domků. V současné době jsou na tom Drahotuše z hlediska kriminality hned v těsném závěsu za Hranicemi," řekl policejní šéf v Hranicích Petr Čech k majetkové trestné činnosti v regionu.

Vykradou i dům se spícími majiteli

Neradostnou situaci v místní části Hranic potvrdila také předsedkyně Osadního výboru Drahotuše Vlasta Zapatová.

„Je pravda, že k vykrádání domů v Drahotuších dochází neustále. Letos už těch případů bylo několik. Zloděj vykrade objekt i v době, kdy majitelé spí uvnitř," konstatovala.

Zástupci městské či státní policie s ní ale záležitost umístění kamer doposud prý vůbec neprojednávali, proto se k účelu systému nechtěla více vyjadřovat.

To, jestli na Hranické ulici v Drahotuších přenosné zařízení zůstane, nebo se přemístí jinam, zatím zůstává hádankou. Záleží hlavně na tom, jestli kriminalita v Drahotuších poklesne, nebo zůstane na stejných hodnotách.

Oba kamerové mobilní systémy budou dohromady stát přibližně tři sta dvacet tisíc korun. Město získalo dotační příspěvek z operačního programu Olomouckého kraje, který bude činit maximálně devadesát procent celkové částky. Zbývající část se pokryje z hranického rozpočtu.