„Důvodem plánovaného umístění kamer bylo hlavně narušování občanského soužití. Po konzultaci se zástupci Úřadu pro ochranu osobních údajů a po dalších rozborech jsme usoudili, že je potřebný souhlas všech nájemníků tohoto domu," řekl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Přítomnost monitorovacího systému v panelovém domě sice ještě není zcela vyloučená, její pravděpodobnost se ale výrazně snížila. Souhlasné kývnutí všech tamějších obyvatel by měla zajistit městská firma Ekoltes Hranice, která má dům ve své správě. Položka o kamerách umístěných na chodbách by se vložila do nájemních smluv.

O nutnosti kamer ale pochybuje i samotný velitel hranických strážníků.

„Kamera by sice zaznamenávala pohyb na chodbách, ale opakované problémy v podobě rušení nočního klidu bychom už z ní stejně nezjistili. Navíc každá kamera se dá zničit, i ty takzvaně antivandalové kamery. Je možné, že místo chodby se problémy jen přesunou třeba ven před dům," upozornil Miroslav Mann.

Pro i proti

Na samotnou skutečnost, že by pohyb na chodbách domu monitorovala kamera, obyvatelé paneláku reagovali různě.

„Chápu, z jakého důvodu by to tady chtěli dát, ale řešit to kamerami je podle mě hloupost. My s něčím takovým rozhodně nesouhlasíme. Je to velký zásah do soukromí a omezení svobody. To by mohli tu kameru už klidně dát dovnitř bytu," řekl například dotázaný Mario Tomes.

Objevovaly se ale i opačné názory.

„Nemám s tím problém, taková kontrola by tady byla jenom ku prospěchu. I když v současné době už ta situace není tak hrozná, jako to bývalo dříve, čas od času je to tady pořád dost hrozné," zmínil pan Daniel. Na rámus v domě si někteří obyvatelé stěžují dlouhodobě. Zejména z toho důvodu jezdili na kontroly městští strážníci velice často. Kvůli neutěšenému stavu se mezi některými obyvateli dokonce sepsala i petice.