„Na volby se připravujeme přesně podle harmonogramu a v těchto dnech provádíme korektury hlasovacích lístků. Lidé by je měli mít ve schránkách nejpozději koncem příštího týdne,“ popsal přípravy vedoucí správního odboru Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou Pavel Šik, který má na starosti volby v Jezernici.

4 kandidátky v Jezernici

Podle něj je počet sestavených kandidátních listin důkazem toho, že se Jezerničtí nepostavili k dění v obci zády. Kandidátky jsou totiž hned čtyři a je na nich dvaatřicet jmen. O křeslo starosty tak budou bojovat sdružení nezávislých kandidátů Jezernice 2011, Naše obec, Sdružení pro Jezernici a Sokol Jezernice.

„Myslím, že to už na podzim, kdy se komunální volby nekonaly, každého ve vesnici trklo. Lidé šli kandidovat docela živelně, takže je z čeho vybírat,“ shrnul poslední vývoj Václav Kellner, jenž stál u zrodu Sdružení pro Jezernici. S politikou má prý zkušenosti jako bývalý člen zastupitelstva v Lipníku.

„Důležité je prosadit významné investice, například kanalizaci v obci. Je ale pravda, že bývalý starosta toho v minulých letech udělal hodně a spousta věcí je hotových,“ podotkl.

Dlouholetý starosta Jezernice Dušan Pořízka, který byl před lety hlavním iniciátorem odtržení místní části města od Lipníku nad Bečvou, znovu kandidovat nebude. Už dříve se ale vyjádřil v tom smyslu, že ho od práce pro obec odradily vyhrocené vztahy mezi lidmi a pomluvy.

„Přípravy volební místnosti u nás ještě nezačaly, ale volí se přímo v kanceláři na úřadě, a tu upravíme až těsně před volbami,“ nastínila pracovnice Obecního úřadu v Jezernici Jana Nováková.

Pro rozvoj Sobíšek vs. Společně pro Sobíšky

Nového starostu si v únoru zvolí také v Sobíškách, kde se od posledního neúspěchu při sestavování kandidátek změnila situace. Do voleb jdou hned dvě sdružení nezávislých kandidátů.

„První má název Pro rozvoj Sobíšek a druhé Společně pro Sobíšky. O přízeň voličů se bude ucházet dvanáct kandidátů, přičemž obecní zastupitelstvo je pětičlenné,“ řekl Jaroslav Sláma, vedoucí správního odboru přerovského magistrátu. Na podzim se v Sobíškách nepodařilo naplnit kandidátky, protože do voleb šly pouze starostka s místostarostkou.

„Už tento pátek proběhne školení členů okrskové volební komise,“ doplnil Sláma. V obou obcích je už od 16. října, kdy přestala fungovat obecní zastupitelstva, dosazený správce ministerstva vnitra.

„Jeho pravomoci jsou velmi omezené. Jde jen o to, aby zabezpečil chod obce. Nic nového se ale rozběhnout nemůže,“ přiblížil již dříve Vlastimil Bořuta, vedoucí oddělení dozoru olomouckého pracoviště ministerstva vnitra.

NA OKRAJ

Nestabilní obce?

Při pohledu do zákulisí komunální politiky na Přerovsku se skoro zdá, že jsou vesnice zmítány neklidem. Hned pět obcí si totiž láme hlavu s tím, kdo se v nich stane novým starostou a vezme na svá bedra běžné starosti a odpovědnost za dění v obci. Těžko říci, co způsobilo apatii a nezájem lidí. V Sobíškách prošvihli termín pro sestavení kandidátek, v Jezernici zase rezignoval na komunikaci s nepřejícným okolím oblíbený starosta. O podivném českém naturelu vypovídá i dění v Žákovicích, kde se budou konat volby v náhradním termínu na jaře. Ve volbách shodně zabodovaly dvě strany, jedna z nich ale zřejmě neunesla prohru. A tak z pětičlenného zastupitelstva postupně odcházeli její zástupci. Petr vystřídal Karla, Karel zase Honzu a náhrada za Honzu se už nenašla. Zastupitelstvo skončilo. Aktéři podobných trucakcí by ale měli postřehnout, že zatímco se radují ze sousedovy chcíplé kozy, unikají obci projekty, které by jim přinesly zvelebení a zisk. (Petra Poláková – Uvírová)