„Už nějakou dobu sleduji, jak se práce blíží ke kapli. Kolem jezdím tak třikrát do měsíce. Na první pohled to vypadá, že kaple stojí přímo ve směru rozšiřovaného úseku. S kolegou jsme se už několikrát bavili, zda ji nečeká zbourání či přemístění. Stále však věříme, že to projektanti mají dobře spočtené a najde se nějaké řešení, aby zůstala na svém místě,“ uvedl Tomáš Adámek.

Mapa znázorňující plánovanou trasu Palačovské spojky.
Stavba Palačovské spojky začne ve druhém pololetí příštího roku

Podle starostky obce Polom Marty Koubkové budoucí dálnice povede těsně vedle kaple. Díky technickým a stavebním opatřením by ale fungování svatostánku nemělo být ohroženo. Jak Koubková dodala, zajistit to má i několik metrů dlouhá opěrná zeď a protihluková stěna.

„Kaple zůstane zachována. Doufám, že přežije všechny otřesy ze stavebních prací, které tam teď budou,“ uvedla starostka.

Kaple slouží ke mším, konají se zde svatby i pohřby. V současné době situaci částečně komplikuje provizorní přístup do kaple, který musel být vybudován kvůli stavebním pracím na I/48.

Plánek chystané odpočívky Polom na D48
V Polomi vzniknou dálniční odpočívky pro 180 vozů. Posun jinam odmítli

Kaple je nyní obehnána ploty. „Objekt je dočasně oplocen z důvodu ochrany před případným poškozením pohybující se stavební techniky,“ vysvětlil Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic.