Extrémní závod v lovu kaprů, který začal jako amatérská soutěž, si svou úrovní získal příznivce nejen v široké rybářské veřejnosti, ale v současné době udává tempo i mezi českými kaprařskými závody.

Letošní pátý ročník startuje už tuto sobotu sedmnáctého září a přehlídka rybářského umění potrvá celý následující týden. „Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu večer, závodit se pak začne v neděli osmnáctého září ve čtrnáct hodin,“ řekl tiskový mluvčí závodu Petr Tydlačka.

Carp Maraton je historicky největší a nejdelší závod v české historii, navíc, jak upozorňují jeho pořadatelé, se celá akce nese v duchu šetrného zacházení s ulovenou rybou.

„Kapři se většinou nesakují, rozhodčí ve dne i v noci jsou u ulovené ryby na vážení téměř okamžitě. Letos dokonce přibudou další dva rozhodčí,“ sdělil mluvčí.

V těchto dnech už v Tovačově vrcholí přípravy. Na letošní ročník se přihlásilo sto dvacet účastníků.

„Soutěží se ve dvou až tříčlenných družstvech, letos tedy přivítáme čtyřicet carp týmů,“ upřesnil Tydlačka.

Na svátek rybářství a hlavně pak kaprařiny dorazí každý rok zástupy lidí. Organizační tým navíc nabízí lidem možnost shlédnout klání i v online přenosu.

„Všechny čtyři ročníky jsme tak přenášeli a shlédlo je více než sto třicet tisíc rybářů u nás i v zahraničí, a to nejen Evropě,“ upřesnil mluvčí.

Diváci i účastníci si organizaci Carp maratonu každý rok velmi pochvalují.

„Závod není totiž jen honba za ulovenými kilogramy, ale je to hlavně svátek kaprařiny a ukázka toho jak lze propagovat sportovní rybolov u nás i v zahraničí,“ uzavřel Tydlačka.