Na kolik kovářů a vystavených děl se letos mohou návštěvníci těšit?
K tomuto dni máme přihlášeno okolo 250 kovářů, ale do akce je ještě zhruba měsíc, takže očekáváme, že minimálně 400 kovářů se dostaví. Exponátů je potvrzeno přes 150, což znamená, že k plastikám, které jsou na hradě vystaveny dlouhodobě, přibude ve finále okolo 300 kovaných exponátů z celého světa.
Kteří zahraniční kováři letos dorazí?
Jsem rád, že letos poprvé dorazí zkušený australský kovář Tim Bignell a dále pak čtveřice kovářů z americké Pensylvánie. Kvůli Hefaistonu musí totiž urazit dlouhé cesty, takže si toho moc vážím. Evropa je pak zastoupena prakticky celá. Dorazí kováři přibližně z pětadvaceti států. Podle nich pak vyvěsíme vlajky, takže to může připomínat kovářskou olympiádu.
Chystáte nějaké novinky?
Loni jsme měli na jubilejním ročníku Hefaistonu velkou mezinárodní účast a byl také propojený s konferencí Kruhu evropských kovářských měst. Letos však nečekáme výraznou expanzi. Myslím, že ve stávající podobě je akce tak masivní, že už není moc možností, jak ji vylepšit. Předpokládáme, že o víkendu hradem projde deset až dvanáct tisíc lidí a tak se budeme snažit, abychom pokryly veškeré jejich potřeby. Na předcházejících dvou ročnících se nám třeba osvědčila neobvyklá soutěž, které se účastní jak kováři, tak široká veřejnost. Při ní všichni obdrží shodný materiál a pokusí se na jedno nahřání vytáhnout co nejdelší špici. Letošní novinkou bude určitě rektor, který bude zájemce na polní šlapací výhni učit, jak si mohou vyrobit například podkovičku nebo skobičku. Ateliér Létající šnek také přichystá výtvarný program pro děti.
Přece jenom, dá se Hefaiston ještě něčím divácky vylepšit?
Naše koncepce je taková, že z něj rozhodně nechceme udělat jarmark, takže komerční aktivity se snažíme umístit dále od hradu, a také ho nechceme postavit na doprovodném programu. Naší prioritou je především představit kovářskou práci a exponáty. Navíc s návštěvností jsme již na hraně.
A co další soutěže?
Například v kategorii demonstrované práce mají zúčastnění časový limit dvě hodiny, během kterých mají zcela volnou ruku. Téma a materiál si volí sami. Jediná podmínka je, že nesmí být předchystaný.
Bude se konat nějaké speciální kování jako minulé roky?
Ano, jak během samotného Hefaistonu, tak během 24. ročníku Kovářského fóra, které mu předchází. Celý týden od soboty 18. srpna, kdy se ve 14 hodin uskuteční slavnostní zahájení na dvoře před hradní kovárnou, budou američtí kováři tvořit určité dílo, o němž zatím nic netušíme, protože jsme zatím neobdrželi vizuální návrh. Čekáme také na požadavky, jaké materiály a nářadí budou kováři potřebovat.
Z čeho jste letos nejvíce překvapen a na co se těšíte?
Osobně jsem udiven, kolik lidí sem přiveze opravdu obrovská díla. Máme tu přihlášeného Švéda, který dorazí s téměř třímetrovou plastikou. Řada lidí z řad absolventů škol nebo z mistrů odborného výcviku přiveze exponáty, které budou mít dohromady několik metráků. Lidé tu neuvidí jen klasické věci, které uvidí v běžném intravilánu měst, jakými jsou mříže nebo zábradlí, ale spíše se mohou těšit na volnou tvorbu. Hodně se těším na díla akademického sochaře Michala Ptáčka, na výstavu absolventů Střední průmyslové školy v Turnově a také na udělení ceny Alfreda Habermanna, kterou letos obdrží italské město Stia. Příjemným zjištěním je také fakt, že se sem hlásí kováři, kteří tu už třeba pět let nebyli.
Kdy se uskuteční slavnostní vyhlašování kovářských cen?
Předpokládám, že v neděli kolem čtrnácté hodiny. Záleží, jak si s oceňováním poradí odborná porota. V tento den si návštěvníci užijí i vystoupení skupiny Arrhythmia.