Soudce Jiří Barbořík hodlá už podruhé vyslechnout předsedu lidovců Jiřího Čunka, který na minulém líčení v květnu odmítl vypovídat. Před soudem stane také přítel Marcely Urbanové a asistentka ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase.

„Soud začíná příští týden v úterý ráno a potrvá až do 20. června. V průběhu čtyř dní chci mimo jiné vyslechnout asistentku ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, starostu Hodonína, přítele Marcely Urbanové nebo Vlastimila Zubíka, kterého policie v souvislosti s případem zadržela na monitorovací schůzce s hlavními aktéry případu,“ uvedl přerovský soudce Jiří Barbořík.

Na hlavní líčení se má příští pátek znovu dostavit také šéf lidovců Jiří Čunek. Ten měl vypovídat u soudu už v květnu, tehdy to ale odmítl z důvodu senátorské imunity.

„Myslím, že už v této věci nemohu uvést nic nového,“ sdělil minulý měsíc u soudu Čunek s odkazem na paragraf Trestního řádu.

Podle něj nesmějí být poslanci a senátoři vyslýcháni k věcem, které spadají do Ústavou stanovené povinnosti mlčenlivosti. Soudci tato odpověď nestačila a udělil Čunkovi pokutu 20 tisíc, kterou vzápětí zrušil.

Kromě toho má být vyslechnuta také původní obhájkyně Čunka a další svědci, mimo jiné i z řad novinářů. Kromě lidoveckého předsedy Jiřího Čunka má být příští týden v Přerově vyslechnuta také jeho původní obhájkyně a další svědci, mimojiné i z řad novinářů.

„Nepředpokládám, že dokazování příští týden skončí. Přítel Marcely Urbanové už totiž dopředu avizoval, že se k jednání zřejmě nedostaví ze zdravotních důvodů. Dá se tedy předpokládat, že bude soud znovu odročen,“ řekl soudce.

Ve spletité kauze jsou obžalováni dva muži - zlínský podnikatel Roman Vaškůj a jeho známý Petr Šmiřák. Oba jsou podezřelí z ovlivňování klíčové svědkyně v úplatkářské aféře Jiřího Čunka Marcely Urbanové.

Žaloba je viní z toho, že se snažili nabízet Urbanové různé benefity v podobě vysoké finanční částky, dovolené a výhod pro jejího přítele, pokud změní svou výpověď ve prospěch Jiřího Čunka.

Podnikatel Vaškůj, který se před Urbanovou vydával za vlivného lobbistu ODS, se ale hájil tím, že chtěl pouze prokázat nevěrohodnost svědkyně a vše byla blamáž.

„Byla to pouze vějička pro Urbanovou a jejím cílem bylo zdiskreditovat ji,“ řekl v květnu na soudu v Přerově zlínský podnikatel Roman Vaškůj.