Speciální akce projektu Tom Help se v Hranicích poprvé odehrála již v závěru minulého roku. Pro velký zájem se organizátoři rozhodli Kavárnu ve tmě zopakovat.

„Loni v listopadu jsme si kavárnu poprvé vyzkoušeli. Setkali jsme se s velkým úspěchem, když přišlo skoro 600 lidí. Určitě bychom z toho rádi udělali tradici a jednou do roka v Hranicích tuto akci zopakovali," řekl zakladatel projektu Tom Help Tomáš Plesník.

Během čtyř dnů si tak budou zájemci moci vyzkoušet, jak se v kavárně běžně cítí nevidomý návštěvník.

Právě handicapovaní lidé se pro tuto příležitost převtělí do role průvodců, kteří budou návštěvníkům pomáhat.

Ve vstupence je zahrnut vstup do kavárny, jeden nápoj, upomínkový hrnek a pochopitelně také drobný příspěvek na dobročinnou činnost.

Dva presovače

„Kavárnu budeme provozovat od čtvrtka 3. do neděle 6. března vždy od půl druhé do osmi večer. Lidé si budou moci dát nejen nějaký drink ale i malý zákusek. Počítáme s tím, že každý návštěvník by měl v kavárně strávit zhruba 30 až 40 minut," objasnil Tomáš Plesník.

„Budeme mít k dispozici dva presovače, takže káva by měla být rychle připravena. Minule se nám v jednu chvíli kávovar rozbil, tak jsme se to tam po tmě snažili rychle opravit, což nebylo zrovna snadné. Naštěstí se nám to nakonec podařilo," přibližuje jeden z drobných zádrhelů, který se objevil minule.

„Také se nám stalo, že někteří lidé byli nesví z toho, že jsme k nim ke stolu posadili někoho cizího. Nakonec se nám podařilo jim to nějak vysvětlit, a spousta z nich poté dokonce pokračovala v hovoru i po odchodu z kavárny," vzpomíná s úsměvem.

Organizátoři by svůj projekt rádi představili i v jiných městech.

„Mimo Hranice bychom Kavárnu ve tmě určitě rádi udělali ve Valmezu. Máme také nabídku z Kroměříže, tak uvidíme, jak to dopadne," dodává.

Zbořme spolu barikády

Nezisková organizace Tom Help se pro Kavárnu ve tmě inspirovala u projektu Světluška, který jako první přišel s myšlenkou nabídnout lidem možnost vyzkoušet si, jak se v kavárně cítí nevidomí.

Kavárna po tmě ale není zdaleka jediným projektem, který Tom Help připravuje.

V tomto roce se mohou zájemci těšit také na akci Zbořme spolu barikády, či na besedy ve školách.

Hlavním cílem organizace Tom Help je dlouhodobá podpora osob s tělesným handicapem a osob v jejich okolí.

David Král