Nyní se pod jeho ochranná křídla dostane prvních pět zvířat a jedna rostlina z přibližně sedmi desítek, které musí v budoucnu střežit.

Evropská unie před čtyřmi lety vybrala na území Olomouckého kraje do seznamu Natura 2000 lokality, jež musí zvláštně chránit, protože jsou pro starý kontinent důležité výskytem významných živočichů nebo rostlin.

Úřad tak musí přesně vymezit plochy, kde se chráněné druhy nalézají, označit je a na každé místo osadit naučnou tabulku, aby lidé věděli, že prochází územím, na kterém mohou na živočichy či rostliny narazit.

„Musíme také dohlížet na to, aby se druhům na jejich území dařilo a chránit jejich životní prostředí. Nyní jsme vybrali prvních šest, kterým se budeme věnovat, a schválili jsme plány jejich péče,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Horák, který má životní prostředí na úřadě na starosti.

Zvláštní péče se tak dočká čolek velký, který žije kousek za obcí Ohrozim na Prostějovsku, nebo kuňka žlutobřichá, která obývá mokřad u Písečné na Jesenicku.

Rostlina a živočichové chránění úřadem Olomouckého kraje

Do dvou let označí na 70 lokalit

Úřad bude dohlížet také na život tří druhů netopýrů. Jde o vrápence malého, který své útočiště našel v Soudkově štole u obce Olšovec na Hranicku.

„Pak budeme chránit netopýra velkého žijícího ve Štole Marie Pomocné u Zlatých Hor na Jesenicku a netopýra černého, který se zabydlel ve Štole Mařka u Raškova na Šumpersku. Mezi šesti chráněnými druhy je pouze jediný zástupce rostlinné říše, a to kapradina s názvem sleziník nepravý. Roste kousek za Rudou nad Moravou,“ přiblížil Horák.

Do konce roku 2013 musí krajský úřad podle směrnic Evropské unie označit a zvláštně chránit zhruba sedm desítek lokalit s významnými živočichy a rostlinami.

„Nyní chystáme další lokality. Je to však velmi náročná práce. Musíme vše zaměřit, označit a rozhodnout, jak o vzácné druhy pečovat. Většina lokalit je opuštěná nebo v podzemí. Cílem je, aby zůstaly nedotčené,“ vysvětlil náměstek.

Ochranu i pro modráska či bažiny

A která další zvířata a rostliny se péče dočkají v budoucnu?

„Z rostlin půjde například o koniklec velkokvětý, který roste u Velkého Kosíře, nebo o šikoušek zelený, což je mechorost vyskytující se především na severu kraje. Na seznamu je také známý střevíčník pantoflíček. Ze zvířat budeme zvláštně chránit brouka lesáka rumělkového, motýla modráska bahenního nebo mihuli potoční, což je kriticky ohrožený druh vodního živočicha,“ objasnila Renata Ševcová Honzáková, vedoucí oddělení ochrany přírody krajského úřadu.

Kromě rostlin a živočichů bude hejtmanství chránit také různé tipy biotopů.

Jde o sečené louky, bučiny, lužní nebo rašelinné lesy, mokřady či bažiny, které jsou významné nejen výskytem vzácných druhů, ale také svým charakterem, který je v Evropě na ústupu.

Natura 2000 je seznam evropsky významných lokalit, biotopů, rostlin a živočichů, které je třeba zvláště chránit, protože na starém kontinentě vymírají nebo mizí a jsou kriticky ohrožení.