Ačkoliv povolební jednání začala ihned po oznámení výsledků, lídři úspěšných stran zůstávají ve svých vyjádřeních opatrní.

„Pro nás je nejdůležitější, aby se ve vedení města utvořilo pevné uskupení, které zajistí klid na práci. Jde tady o fungování radnice na další čtyři roky, je tedy potřeba vše důkladně promyslet. Není ideální zásadně spěchat, raději ať se věci pořádně prodiskutují,“ uvedl předseda vítězného hnutí Otevřená radnice Ivo Lesák.

Přesto však půdorys pro něj ideální vládnoucí koalice současný místostarosta nastínil.

„Přáli bychom si, aby se základem koalice stalo naše spojení s ANO a Hranicemi pro život – Hnutím pro zdraví a sport. S těmito stranami jsme, podle mého názoru, programově, názorově i lidsky nejblíž,“ prozradil Ivo Lesák.

ANO: jednáme se všemi

Lídr hnutí ANO Daniel Vitonský tuto koalici vidí jako jednu z možností.

„Spolupráci s Otevřenou radnicí a Hranicemi pro život si určitě dovedu představit. Myslím, že v našich programech nejsou žádné zásadní rozpory nebo nepřekonatelné problémy, zkrátka nic, co by se nedalo případně řešit,“ uvedl nově zvolený člen zastupitelstva.

Zároveň však upozorňuje, že ještě zdaleka není hotovo.

„Jednání svým způsobem stále vedeme se všemi stranami, nikomu jsme se pro tuto chvíli neuzavřeli a v jednáních budeme i nadále pokračovat,“ doplnil Daniel Vitonský.

Kam se přikloní Sportovci?

Nejstřízlivěji se k výše zmíněné koalici staví hnutí Hranice pro život, jehož rozhodnutí by mohlo být klíčové.

„S Otevřenou radnicí jsme jednali ihned po zveřejnění výsledků, ale tehdy jsme se neshodli. Zatím nadále jednáme se všemi. Naším hlavním cílem je prosadit náš volební program do agendy budoucí koalice,“ zdůraznil lídr hnutí Vladimír Vyplelík.

Sportovci by se tak klidně mohli přiklonit na stranu dalšího významného hráče, a sice stávajícího starosty Jiřího Kudláčka.

Kudláček: nevylučuji spolupráci s nikým

Kandidátce Naše krásné Hranice se pod jeho vedením podařilo urvat čtyři mandáty, tedy stejný počet jako Otevřené radnici a ANO.

„Jestli tady budu, nebo nebudu, nechci předjímat. Všichni momentálně jednají se všemi, z čehož se vygeneruje potřebný počet dvanácti a více mandátů. Myslím, že konečných stanovisek stran bychom se měli dočkat příští týden,“ vyhlíží Jiří Kudláček.

Ten se v tuto chvíli nechce vůči žádné straně vymezovat.

„Já nevylučuji spolupráci s nikým, protože ačkoliv jsou tu některé názorové rozdíly, nemyslím si, že jsou nějak propastné. Myslím, že by bylo přínosné, kdyby ta koaliční shoda byla spíše větší než menší. Žádnému městu totiž neprospívá, když je vedení nestabilní, a dochází tak třeba k obměnám v průběhu volebního období,“ řekl Jiří Kudláček.

Možnost koaliční spolupráce tak nevyučuje ani s hnutím ANO, ze kterého v roce 2016 dramaticky vystoupil.

„Já si myslím, že zde není problém. Jednal jsem s panem Vitonským i s panem Raindlem, ptali jsme se na názor i dalších lidí z kandidátky, na obědě jsem byl také s panem hejtmanem Oklešťkem. To, že nesdílím názory, kvůli kterým jsem z ANO odešel, ještě neznamená, že nerespektuju to, že jim lidé dali své hlasy, a že bych s nimi nemohl spolupracovat,“ dodal starosta.

Juračka: Nepůjdeme s Otevřenou radnicí

Hranice 2000 a jejich lídr Vladimír Juračka naopak jasně odmítají spolupráci s Otevřenou radnicí.

„My jsme deklarovali, že jsme připraveni jednat s každou stranou, která v Hranicích kandidovala, s výjimkou hnutí Otevřená radnice. Myslím, že důvody jsme v našich předvolebních materiálech uvedli dostatečně jasně,“ sdělil bývalý hranický starosta.

I podle něj je na závěry o složení vládnoucí koalice ještě brzy.

„Ustavující schůze zastupitelstva by mohla proběhnout 5. listopadu. Do té doby se ještě může spousta věcí změnit, takže bych se k tomu pro tuto chvíli už více nevyjadřoval,“ uzavřel Vladimír Juračka.

Veřejné ustavující zasedání zastupitelstva je skutečně předběžně naplánováno na pondělí 5. listopadu. Podle starosty Jiřího Kudláčka bychom se ale mohli schůze za určitých okolností dočkat už o týden dříve. Záleží na rychlosti, s jakou soud stihne uznat platnost voleb. Veřejné zasedání by mělo proběhnout v hranické sokolovně, případně ve dvoraně zámku.