Úklid za vlastníky domů tedy musí zajistit obec. Jen v Přerově si spočítali, že tím náklady technických služeb vzrostou o desítky milionů korun.

„Obáváme se výrazného nárůstu investic. Není totiž v silách technických služeb uklidit celé město a jeho třináct místních částí,“ vyjádřil obavy tajemník přerovské radnice Jiří Bakalík.

Podle ředitele technických služeb města Přerova Radka Koněvalíka se městu úklid prodraží řádově o desítky milionů korun. „Už teď se staráme o 80 kilometrů chodníků, což při šířce 1, 5 metru dělá asi 120 tisíc metrů čtverečních. Až začne platit nový zákon, rozšíří se tato plocha na pětinásobek a budeme muset uklidit asi 638 tisíc metrů čtverečních,“ vyčíslil ředitel.

Údržba chodníků se dá v náročném zimním období zvládnout jedině za předpokladu, že se nakoupí další technika a přijmou nové pracovní síly. „Pokud bychom prováděli úklid sněhu jen v polovině z celkového počtu 155 zimních dní, stálo by nás to asi 30 milionů korun,“ upřesnil Koněvalík.

Některé chodníky v místních částech navíc ani nejsou dostupné a není možné je udržovat. Obce teď mají pouze několik možností – nakoupit techniku a uspořádat nábor mezi dlouhodobě nezaměstnanými z úřadu práce, nebo si na úklid najmout firmu.

„Najít spolehlivé lidi, kteří vstanou třeba o půlnoci a nebo brzy ráno a jdou odklízet sníh, je však problém. Nemyslím si, že by nám s tím dlouhodobě nezaměstnaní nějak výrazně pomohli,“ myslí si ředitel. Technické služby ale chtějí zahájit co nejdříve jednání s přerovským úřadem práce.

Stejné obavy má i místostarosta Kojetína Jiří Šírek.(nez.). „K využití dlouhodobě nezaměstnaných na úklid chodníků jsem skeptický. Úklid si zajistíme vlastními silami, a to tak, že přijmeme nové lidi a nakoupíme techniku. Myslím si však, že majitelé budou dál sníh u domů odklízet,“ míní Šírek.

V Kojetíně vynaložili jen loni na zimní údržbu částku 220 tisíc korun a město se stará asi o 27 kilometrů chodníků.

V Hranicích si nechají vypracovat analýzu

„Myslím, že novela zákona je správná. Zákonná odpovědnost třeba za úraz chodce by neměla být na majiteli domu. Je to něco, s čím nesouhlasím. Věřím taky, že lidi budou chodníky dál uklízet.,“ vyjádřil svůj názor také starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl. Město ale zatím přesně neví, o kolik se zvýší náklady na zimní údržbu.

Jasno v tom, jak zajistí úklid chodníků během příští zimy, ještě nemají ani v Hranicích. „Máme čas na přípravu. Nejprve necháme vypracovat analýzu a vyčíslíme, na kolik by nás to přišlo,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle něj je ale už teď jisté, že bude úklid náročnější na investice i pracovní síly.

V některých obcích na Přerovsku už jsou na zimní sezonu v předstihu.při­praveni. „Byli jsme předvídaví a loni v prosinci zakoupili malotraktor, se kterým jsme uklízeli chodníky v celé obci už během této zimy,“ popsal starosta Tučína Jiří Řezníček.

Do budoucna hodlá obec zaměstnat na úklid jednoho pracovníka na stálý úvazek. „Kromě této síly, která bude mít na starosti i jinou práci v obci, využijeme i dva nezaměstnané z úřadu práce. Ti u nás začnou pracovat od dubna,“ dodal starosta Řezníček.