Tématem devátého ročníku soutěže, která je určená středním stavebním školám, je Technický div České republiky. Mezi šestadvaceti přihlášenými školami vybere odborná porota šest finalistů. Ti se utkají v závěrečném kole, které se bude poprvé konat v Ostravě.

„Studenti si sami zvolili, kterou technickou stavbu považují za nejvýznamnější. V soutěži se nám tak sešel model mlýnu, elektrárny, vysílače, přehrady či vysoké pece," přiblížil výběr tématu zástupce pořadatele Pavel Sobol.

„Zároveň jsme se podobně jako v minulých letech snažili finálové kolo přizpůsobit zaměření soutěže. Letos tak vyhlásíme vítěze v ostravském Světě techniky, který je součástí areálu Dolní oblast Vítkovice," dodal.

Vítěz se může těšit na ceny v hodnotě dvacet tisíc korun. Stříbrný projekt dostane deset tisíc a škola na třetím místě obdrží dárky za pět tisíc korun. Nově udělí odborná porota zvláštní cenu za jedinečný nápad nebo originalitu stavby v hodnotě pět tisíc korun.

„Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Vlnitá lepenka má širokou škálu využití a je stoprocentně recyklovatelná," uvedl Pavel Sobol. O konečném pořadí se rozhodne 11. června v Ostravě v prostorech Světa techniky.