„Sezona má zhruba třicet víkendů, z toho asi dvacet máme obsazeno kulturními akcemi," přibližuje kastelán Jan Lauro v rozhovoru pro Přerovský a Hranický deník.

Turistická sezona už v plném proudu. Co nového letos chystáte?
Největší novinkou je pro nás akce, kterou jsme vyzkoušeli loni, a to knižní trhy. Byla natolik příjemná pro pořadatele i účastníky, že letos uděláme oficiální první ročník. Oproti komornímu nultému se nám podařilo zviklat partnery, kteří mají zvučná jména. Účast přislíbil Národní památkový ústav se svými publikacemi nebo také Národní filmový ústav s plakáty. Už to nebudou pouze knihy a řemesla s nimi spojená.

Při pohledu na letošní kalendář akci se mi zdá, že téměř každý víkend je na hradě nějaká událost.
Sezona má zhruba třicet víkendů, z toho asi dvacet máme obsazeno kulturními akcemi. Ne vždy jsou celovíkendové, takže lidé, kteří preferují běžnou prohlídku, si můžou vybrat z víkendu den, kdy se nic nepořádá. A nebo mají k dispozici čtyři všední dny v každém týdnu. Nechceme za každou cenu produkovat stále nové akce, ovšem spousta z nich má už dlouholetou tradici. A obměna je atraktivní.

Největší událostí je nepochybně Hefaiston. Jsou už přihlášky rozeslány?
Zatím ne, máme vytvořenou novou přihlašovací aplikaci, kováři z celého světa se tak mohou registrovat online. Spouštíme ji v těchto dnech. S novinkou jsme přišli i z důvodu, že letos máme polojubilejní 35. ročník a chceme naše účastníky potěšit alespoň tím, že jim trochu usnadníme práci.

Parádní kapely

Budou i v letošním roce součástí programu koncerty?
Během loňského ročníku jsme chtěli vyzkoušet, jak to tady bude vypadat, protože byť je hrad kolosální, tak neomezenou kapacitu nemá. Měli jsme trošku obavy z toho, když Helfštýn necháme během největší akce otevřený ještě pro koncerty. Lidé byli ale poměrně ukáznění a všechny služby pořadatelů i ochranky fungovaly na výbornou. Zkouška se povedla a vypadá to tak, že už budeme všechny doprovodné koncerty zpřístupňovat veřejnosti. Začali jsme s tím vloni a v okamžiku, kdy už se jednou nastaví laťka, tak cesta zpět neexistuje. Čekají nás i letos parádní kapely, na které se osobně velice těším.

Můžete jejich jména prozradit?
V pátek vystoupí folk-rocková skupina Fleret z Valašska. Další den se můžeme těšit na Brňáky ze skupiny Poletíme? a třetí den přijede duo až z Tábora s názvem Kale.

Představuji si, že před každou větší akcí doufáte v dobré počasí. Odvíjí se od něj účast?
Je to alfa a omega během většiny akcí. Musím říct, že u těch, které přesáhly hranice regionu nebo republiky, lidé přijedou i když není hezky. To jsou například Author Šela Marathon, Festival vojenské historie nebo právě Hefaiston. Návštěvnost je o krapet nižší, ale lidé si to najdou, protože ví, že to stojí za to.

Střecha na renesanční palác

Už dlouho se mluví o zastřešení renesančního paláce na hradě. Sílí tyto snahy?
Hodně gradují i z důvodu, že se blíží krajské volby. Zastřešení paláce bylo zahrnuto v deseti bodech Programového prohlášení Rady Olomouckého kraje a pánové na svých místech dělají všechno pro to, aby se to podařilo dotáhnout do zdárného konce. Teď to vypadá tak, že po úpravě studie budeme zadávat vyšší stupeň projektové dokumentace a pak uvidíme, na jaký dotační titul to bude aplikovatelné. Možná se opravdu ledy prolomí a začne se něco dít.

Rozšířil by se tím hrad o místa, která by se dala dále využít?
Nejde nám ani tak o nové prostory, protože ty existují. Spíše je škoda, že z důvodu bezpečnosti na ně nemůžeme návštěvníky pouštět. Naše největší zodpovědnost, coby správců kulturní památky, je zachovat ji do budoucna. Fungujeme v přítomnosti, ale ta zodpovědnost směřuje mnohem dál. Původně renesanční palác tady stojí více než sedm set let a v téhle fázi bez střechy je poslední necelá tři století. Byla by škoda, aby postupně mizel před očima.

Co byste si přál do letošní sezony?
Aby si každý návštěvník, který na Helfštýn najde cestu, odnesl nějaký příjemný zážitek, novou vědomost nebo alespoň dobrý pocit. Z hlediska pořadatele bych si samozřejmě přál, aby všech těch více než dvacet akcí proběhlo bez nutnosti výjezdu záchranky, policie a podobných složek.