A když už, tak proč jen koncert? Udělejme rovnou festival, řekly si.

Tak vznikl festival Letiště, jehož třetí ročník se v areálu letiště Drahotuše uskuteční letos v srpnu.

„Cílem bylo vytvořit multižánrový festival zaměřený na mladé progresivní umělce. Chtěli jsme jim poskytnout platformu, kde by mohli zahrát, a mít tak šanci ukázat se veřejnosti, která by na jejich koncert za normálních okolností nepřišla," objasňuje Veronika Zapatová záměry pořadatelského týmu.

„Rodičům se náš nápad ze začátku moc nepozdával, ale stejně nám na tajňačku drželi palce," je si jistá.

Mladá pořadatelka nezastírá, že rozběhnout festival bez větších zkušeností není snadné.

„Bylo obrovsky náročné, ale bráchové nám s tím pomohli. Pak se nabalili další lidi, takže nás to dělalo od začátku dejme tomu šest," upřesňuje.

„Peníze se řešily většinou přes granty. Měli jsme také štěstí, že náš projekt uspěl na hithit.cz," uvědomuje si. Na internetových stránkách, kde mohou lidé zavěšovat své projekty, a ostatní lidé na ně mohou přispívat, se pořadatelům podařilo vybrat šestašedesát tisíc korun.

Sehnat vystupující není podle výkonné dramaturgyně zvlášť komplikované.

„S kapelami to nebylo složité. Ty začínající jsou totiž rády, že se můžou prezentovat. Pro druhý ročník se nám ale podařilo sehnat i několik větších jmen, jako Boris Carloff nebo Prago Union. Samozřejmě, že u nich již bylo složitější dohodnout termín. Také měli jiné finanční požadavky," říká se smíchem.

Co bylo nejnáročnější?

„Úplně nejtěžší pro nás asi było vybudovat celé zázemí areálu. Zajistit oplocení areálu, přistavení toitoiek, stánků, stage, stany. Zkrátka všechno připravit tak, aby to šlapalo," připouští jednadvacetiletá studentka Moravské vysoké školy v Olomouci.

Po oba ročníky se pořadatelé museli potýkat s výraznou nepřízní počasí.

„No tak po prvním roce, když nám celý festival propršelo, jsme si mysleli, že už nemůže být hůř. A pak nám druhý ročník přišlo tornádo," vzpomíná na zničující bouři, jež těsně před samotným začátkem festivalu výrazně poničila již kompletně postavený areál. V jednu chvíli to dokonce vypadlo, že Letiště 2015 bude pár hodin před startem zrušeno.

„Ale naštěstí máme bezva lidi v týmu, úžasné dobrovolníky, rodinu a kamarády, kteří moc pomohli. Díky nim se mohl festival uskutečnit," je vděčná za podporu.

A kde se vlastně vzal název Letiště festival?

„Byl to spíš takový provizorní název, ale nakonec nám to přišlo jednoduché, výstižné, zkrátka padnoucí. Pochopitelně se jedná o odkaz na místo konání. Taky v tom ale vidíme význam, že letiště je místo, odkud se můžeš dostat kamkoli," přibližuje.

Letiště 2016 se odehraje v polovině srpna.

„Jaká bude přesná podoba festivalu, ještě sami nevíme. Uvidíme, jak dopadnou granty. Každopádně se opět návštěvníkům budeme snažit ze všech sil připravit, co možná nejlepší akci. To víme jistojistě," slibuje Veronika Zapatová. 

Autor textu: David Král

Veronika Zapatová

Věk: 21 let

O mojí činnosti: Snažím se pomáhat a pořádat akce, které podle mého názoru mají smysl.

Motto: Každý den je příležitost.

Sen: Moct v životě vždycky dělat to co mě baví, naplňuje a má smysl.

Hobby: hudba, sport, organizátorská činnost