Pozadu nezůstaly tento rok ani Soběchleby na Hranicku.

„Je to poprvé, co jsme se do akce zapojili. Četl jsem o ní v novinách a navrhl jsem to kulturní komisi, která souhlasila," pověděl starosta obce Miloslav Jančík, který pevně věří ve velkou účast.

Šest koled si soběchlebští obyvatelé zapějí za kostelem, doprovodný program obec letos neplánuje. „Pokud se zpívání setká s pozitivním ohlasem, spojili bychom jej příští rok i s rozsvěcováním stromečku, které u nás máme první adventní neděli. Takže doufáme, že přijde co nejvíce lidí a bude se to líbit," vyslovil přání Miloslav Jančík.

Premiéra jako důvod k setkání

Svou koledující premiéru zažijí letos i obyvatelé Opatovic na Hranicku.

Jana Kuchařová, která obec do zpívání zapojila, věří, že se díky této příležitosti sejde co nejvíc lidí.

„Je to pěkný důvod k setkání. Oslovila jsem také ředitelku místní školy, aby zapojila i děti," pověděla jedna ze zastupitelek obce.

Mezi kaplí a základní školou se nejen v Opatovicích rozezní ve středu 9. prosince v šest hodin večer šest vánočních písní. Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko, Pásli ovce Valaši a tradiční Vánoce, Vánoce přicházejí.

Doprovodný program ke zpívání Opatovice zatím neplánují.

„Tradičně tady rozvěcujeme stromeček v neděli, ve středu chceme zpívat koledy. Pokud o tuto akci budou mít lidi zájem a bude se jim líbit, příští rok bychom to spojili s rozvícením stromu, punčem a perníčky," pověděla Jana Kuchařová.

Známé koledy zazní díky akci Deníku také v Klokočí. To se rovněž mezi další města a obce zapojilo vůbec poprvé.

„Doufáme, že si přijdou všichni společně zazpívat. Přece jen na Štědrý den se nás schází hodně u místní hasičárny, kam si chodíme popřát pěkné svátky," pověděla Martina Martínková, která Klokočí přihlásila na popud místních obyvatel.

Koledníci zamíří ve čtvrtek 9. prosince do parku k vánočnímu stromu. „Ten nejprve rozsvítíme a poté si zazpíváme známé koledy. Věřím, že to bude hezký večer," uzavřela zástupkyně dámského spolku v Klokočí.

Skalička už potřetí

Už potřetí se naopak společného koledování zůčastní obec Skalička.

„Lidem se tato tradice líbí a navíc mám dojem, že jich chodí čím dál víc," pověděla Lenka Šrámková, která svou obec do akce zapojila.

Koledníci, kteří se sejdou u Lesní kaple, se zahřejí svařákem a společně s hudebním doprovodem si zazpívají tradiční vánoční písně. „Loni jsme nás doprovázely kytary. Aby byly krásně slyšet, přemýšlíme o lepším nazvučení," vysvětlila předsedkyně obecního kulturního výboru.

„Díky projektu Česko zpívá koledy se sejdeme, popovídáme si, a když není velká zima, zazpíváme si i něco navíc. Je to vždy příjemné setkání všech generací. Od těch nejmenších až po ty nejstarší," pochvalovala si Lenka Šrámková.