Jen v první polovině letošního roku přišlo toto zařízení, kde se kromě promítání filmů konají i výchovné koncerty a jiné kulturní akce, o šest tisíc návštěvníků.

Ani přes značné finanční ztráty ale nemají provozovatelé kina naději, že jim město Přerov pomůže. Radní totiž zamítli jejich žádost o finanční dotaci na pokrytí provozních ztrát ve výši 700 tisíc korun.

„Na radě neprošel ani jeden z návrhů. Tím prvním bylo, aby město přispělo na provoz kina částkou 700 tisíc korun. Druhý návrh se přikláněl k podpoře ve výši 350 tisíc korun. Radní se ale nakonec na jednání neusnesli, takže věc půjde do zastupitelstva,“ shrnul mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Provozovatelka přerovského kina Hvězda Alena Šišková ale tvrdí, že se bez finanční pomoci města neobejde. Jinak totiž zařízení hrozí zánik.

„Suplujeme činnost dalšího kulturního zařízení ve městě a děláme to v podstatě zadarmo. Už třetím rokem totiž nedostáváme žádnou dotaci na provoz ani na činnost. Pronájmy subjektů sídlících v areálu kina nám na provoz nestačí,“ uvedla provozovatelka kina Alena Šišková.

Podle jejích slov chodí do zdejšího kina děti ze škol na výchovně vzdělávací pořady, konají se zde různé besedy a kino nabízí i zvýhodněná představení pro seniory.

„Je pravda, že v letošním roce registrujeme značný úbytek diváků. První příčinou je, že nám berou diváky multikina v okolních městech, jako je Olomouc a Zlín. Druhým pak, že mnozí lidé dávají místo návštěvy kina raději přednost pohodlí domova a na filmy se dívají na DVD,“ vysvětlila Šišková.

V Brodku už se hraje jednou týdně

S dlouhodobou nízkou návštěvností kina se ale potýkají také v Brodku u Přerova. Obec proto od září omezila promítání filmů.

„Rozhodli jsme se, že po prázdninách už nebudeme promítat dvakrát týdně, ale pouze jednou. Od tohoto opatření si slibujeme úsporu nákladů na provoz kina. Roční podpora tvoří částku necelých 300 tisíc korun. Úsporou očekáváme, že se dostaneme zhruba na 250 tisíc,“ řekl starosta Brodku u Přerova Jan Beneš.

Ani v Tovačově není situace s návštěvností kina jiná. „Je to obecný trend, že lidé se do kin v dnešní době moc nehrnou. Snažíme se však tuto kulturu ve městě udržet. Ročně do tohoto zařízení investujeme kolem 120 tisíc korun,“ upřesnil tovačovský starosta Leon Bouchal.

Lipník chce kino přebudovat

Také lipnické kino se dlouhodobě potýká s nízkou návštěvností. Na jedno představení sem zavítají zhruba tři desítky návštěvníků, přitom kapacita je desetkrát větší.

Představitelé města proto už několik let usilují o přestavbu budovy místního kina na víceúčelové zařízení, které by sloužilo i k jiným společenským aktivitám. Náklady na přestavbu jsou předběžně vyčísleny na 130 milionů. Město má už na tento záměr zpracovanou projektovou dokumentaci a v současné době si podalo žádost o dotaci z evropských zdrojů. Po přestavbě objektu však kino ve městě nezanikne.

„V přízemí by byl situován velký společenský sál s kapacitou 350 návštěvníků a v přístavbě by se nacházel menší kinosál pro 150 hostů s možností využití pro komornější akce. Technické vybavení sálů by mělo odpovídat současným požadavkům,“ informovala mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Kino v Hranicích potřebuje opravu

Na nízkou návštěvnost si jako jediné nestěžuje kino v Hranicích. Podle ředitelky tohoto zařízení by však k atraktivitě hranického kina určitě přispělo, kdyby jeho budova prošla rekonstrukcí.

„Žádné zásadní výkyvy, co týká návštěvnosti, jsme v poslední době nezaznamenali. Chtělo by to ale zchátralou budovu kina opravit, protože už neposkytuje takový komfort, jaký diváci vyžadují. Zakopaný pes je ale v tom, že stále nejsou vyřešeny majetkoprávní vztahy ohledně budovy,“ vysvětlila ředitelka Městského kulturního střediska Helena Votavová.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová