„Dostali jsme dopis s informací, že spor o budovu kina Svět byl ukončen a že jej vyhrál stát,“ informovala hranická místostarostka Radka Ondriášová.

Podle jejích slov se zástupci státu obrátili na město jako na provozovatele kina s tím, jaké má s budovou další záměry. „Zatím jsme o odpovědi na tuto otázku nedebatovali, každopádně město chce budovu nadále využívat,“ sdělila Radka Ondriášová.

Jak dále uvedla, kino bude spadat pod novou příspěvkovou organizaci, která společně s kinem bude provozovat i kulturní klub v zámeckých sklepích. „Znamená to, že se v kině bude i nadále promítat a budou se zde konat i větší kulturní akce typu To nejlepší z gymplu,“ dodala místostarostka.

Soudnímu sporu předcházel v roce 1999 požadavek organizace Orel, která chtěla, aby hranická radnice platila za pronájem kina více peněz. „Místo 120 tisíc korun ročně požadoval Orel 300 tisíc korun. Na to tehdejší vedení města nechtělo přistoupit.

Zároveň bylo zpochybněno předání budovy Orlu v restitučním řízení. Tak začal soudní spor, který převzal do svých rukou stát, konkrétně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ popsal počátky sporu mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle zástupců hranického Orla, který část budovy používá pro vlastní účely, budou představitelé Orla jednat se státem o možnosti dalšího užívání těchto prostor.