Z více než sedmi desítek jich už vyžaduje péči lékařů pouze padesát, zbývající byli propuštěni. Klesla i zátěž odběrového místa, které začne už od příštího týdne provádět také testy samoplátcům.

„I u nás se potvrdil klesající trend a máme méně hospitalizovaných i nakaženého personálu. V tuto chvíli leží na pěti odděleních padesát pacientů, z toho je polovina ve vážném stavu. Pět nakažených je na umělé plicní ventilaci,“ přiblížil ředitel přerovské nemocnice Jiří Ševčík.

Nejvíce nemocných je v seniorském věku, ale mezi hospitalizovanými jsou i mladší ročníky.

Pokud se situace nebude dál zhoršovat, zvažuje nemocnice i změnu lůžkového fondu.

„Je možné, že už nebudeme potřebovat pět oddělení, ale pouze čtyři. Pokud by se nadále zlepšovala epidemiologická situace, chystáme se i na obnovení plánované péče, kterou bychom chtěli částečně rozběhnout,“ zmínil.

Méně lidí na odběry, neděle zavřeno

Protože je v poslední době méně vytížené i odběrové místo, provádějí zdravotníci testování už jen od pondělí do soboty.

„Budeme nově chystat také prostor pro testování samoplátců, které už nyní částečně provádíme. Pro zájemce, kteří například potřebují vycestovat do zahraničí, zahájíme testování v příštím týdnu,“ upřesnil.

Do práce se postupně vracejí i lékaři a sestry, kteří nemoc prodělali, nebo byli v karanténě.

„V současné době nám chybí asi šedesát zdravotníků,“ doplnil ředitel s tím, že k nejvytíženějším oddělením nadále patří ARO, interna a Léčebna dlouhodobě nemocných.

V Hranicích pomáhají vojáci

Také v hranické nemocnici došlo k mírnému poklesu a aktuálně je zde hospitalizováno 23 pacientů s covidem-19.

„Z toho je pět na jednotce intenzivní péče a zbytek na standardních lůžkách,“ uvedl ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich.

Protože v nemocnici chybí asi deset procent zdravotnického personálu, pomáhají se zajištěním péče i vojáci z hranické posádky.

„Jsou velice šikovní a vykonávají především práci sanitáře - přinášejí a odnášejí vzorky, pomáhají při manipulaci s pacienty. Musím pochválit i zdravotnický personál nemocnice za to, jak přistupuje ke zvýšené zátěži a zvládá náročnou situaci,“ uzavřel. 

Příznivý trend v celém kraji

Příznivě vyznívají poslední čísla o vývoji epidemie koronaviru v celém Olomouckém kraji. Za čtvrtek přibylo podle Ministerstva zdravotnictví 354 případů, což je méně než minulý čtvrtek, kdy denní nárůst činil 417.

Počet nakažených za 24 hodin v Olomouckém kraji v posledních 7 dnech nepřesáhl 500, zatímco v minulém týdnu vyskočil i nad 800.

Varovná čísla nehlásí ani domovy seniorů, kde probíhá plošné testování klientů i zaměstnanců.

„Situace se v Olomouckém kraji vyvíjí příznivě. Trend je klesající,“ řekla v pátek Deníku krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

„Většina případů je bezpříznakových nebo s mírným průběhem onemocnění. U počtu hospitalizací nedochází ke zhoršujícímu se trendu, nemocnice situaci zvládají,“ dodala epidemioložka.

Neeviduje v posledních dnech nová ohniska, která by vzešla například z plošného testování v zařízeních sociálních služeb.

„Nejedná se o znepokojující čísla. Výsledky korelují s celkovou situací, která se vyvíjí pozitivně,“ dodala.

Dostatečná kapacita v nemocnicích

V největším domově pro seniory, Domov seniorů Pohoda Olomouc-Chválkovice, zachytili jednotky případů.

„Při prvním testování, které proběhlo v pátek, jsme měli pět pozitivních klientů a jednoho zaměstnance. Včera jsme měli jednoho pozitivního klienta. Testování určitě neodhaluje žádné vysoké počty. Situace je klidná,“ shrnul ředitel Jiří Floder.

Ubylo hospitalizací. Ve Fakultní nemocnici Olomouc bylo v pátek ráno 102 pacientů s covidem.

„Minulý pátek to bylo 136,“ sdělil Deníku mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Stejný trend zaznamenali v prostějovské nemocnici, kde bylo v pátek 13. listopadu hospitalizováno 83 covid pozitivních na standardních lůžkách a 16 na ARO a JIP.

„Dnes je to 71 a 16 na ARO a JIP,“ řekla v pátek po poledni Deníku mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Nemocnice v Olomouckém kraji aktuálně mají dostatečnou kapacitu pro covid pozitivní pacienty. V pátek bylo volných 43 procent lůžek s umělou plicní ventilací a přes 30 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Přerovsko už není "nejhustější"

V Olomouckém kraji se aktuálně potýká s covidem 5 511 lidí.

Nejklidnější je za posledních 7 dnů situace v olomouckém okrese, kde je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 166 osob s nákazou, následují Jesenicko s 208 a Přerovsko s 262.

Okres Prostějov má 320 a nejvíce za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel má Šumpersko s 383 osobami s potvrzenou nákazou.

Počet úmrtí s covidem se podle informací Ministerstva zdravotnictví zvýšil v Olomouckém kraji na 439. Od minulého čtvrtku, kdy za den zemřelo 12 nemocných, za 7 dní o 58, což je méně než v předchozím týdnu. Čísla zatím nejsou konečná.

Od března do čtvrtka eviduje ministerstvo v Olomouckém kraji celkem 30 163 potvrzených případů Covid-19, 24 213 nakažených se vyléčilo.