Mohl byste na úvod trochu představit obec Malhotice?

Naše obec se nachází na východ od Hranic. Rozloha je sedm set sedmašedesát hektarů. Počet obyvatel je v současné době 366. Po schválení zastupitelstvem hospodaříme s rozpočtem čtyři miliony pětašedesát tisíc.

Jak dlouho už působíte ve funkci starosty?

Ve funkci jsem druhé volební období. To znamená, že v současné době už pátým rokem.

Pokud byste se měl pochválit, co se vám za uplynulých pět let nejvíce podařilo?

Zejména se nám podařilo získat několik dotací, například na opravu zámečku, parkoviště nebo kulturního domu. Podařilo se dodělat chodníky a opravili jsme i obecní kostel. Z vlastních nákladů se navíc povedlo vybudovat inženýrské sítě pro novou zástavbu, kde momentálně stojí už tři nové domy. Z dotací jsme opravili i dvě kapličky směrem na Všechovice.

Do funkce jste určitě vstupoval i s nějakým cílem, který se vám zatím splnit nepodařilo?

Samozřejmě je spousta věcí, kterých jsme dosáhnout chtěli a zatím se nepodařilo. K úplné spokojenosti zatím určitě nefunguje kulturní život v obci. Chtěli jsme dobudovat cyklostezku směrem na Ústí a k Hranicím, ale zatím na to nejsou finance. Ještě bychom rádi předělali starou školu na nové byty. Zpracovává se projekt, ale samozřejmě jde zase zejména o peníze.

U peněz se ještě chvíli zastavíme. Jaké jsou největší investiční akce, které letos v obci plánujete?

Odstranili jsme následky po loňských povodních. Práce sice začaly už v loňském roce, ale letos jsme dokončovali opravu čistírny odpadních vod. Předběžně jsme získali dotaci na opravu knihovny, která by měla být vybavena novým nábytkem.

Je ještě něco, co vaši obec letos čeká?

Ještě čekáme, zda dostaneme dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na opravu hráze rybníka Valtýř, která byla poškozena při loňské povodni.

Jakým způsobem u vás fungují spolky a jak s nimi spolupracuje obec?

Poslední dva roky zde pořádně fungují zejména mladí sportovní hasiči, kteří například obsadili krásné sedmé místo na velké ceně Přerova. Hasiči se společně s myslivci starají o kulturní život v obci.

Je něco, co byste označil za hlavní problém Malhotic?

Myslím si, že zde nemáme žádný velký zásadní problém. Život v naší obci je poměrně pohodový. Lidé, kteří zde žijí, si na sebe už zvykli a myslím, že zde nejsou žádné problémové situace.

Zastavme se ještě chvilku u populace ve vaši obci. Máte představu jakým způsobem se mění od doby, kdy jste nastoupil do funkce starosty?

Dá se říct, že počet obyvatel je konstantní. Od doby před pěti se jen nepatrně navýšil.

Snažíte se mladé lidi nějak do Malhotic nalákat?

Určitě. Poskytli jsme několik stavebních parcel a lidé toho využívají a staví u nás. Kromě novostaveb si zde i spousta lidí například opravuje a renovuje stará obydlí. Stěhují se k nám lidé například z Hranic, Bystřice pod Hostýnem nebo dokonce i od Přerova.

Jste součástí mikroregionu Záhoran. Jak jste spokojen se spoluprací v rámci vašeho sdružení?

Myslím si, že spolupráce je velmi dobrá. Jak mezi obcemi, tak směrem k mikroregionu. Díky dobrému fungování se podařilo získat mnoho dotací. Navíc se pořádají i různá sportovní klání, jako je olympiáda nebo nohejbalové turnaje.

Na závěr prozraďte, na co byste k vám do obce a okolí pozval turisty?

V první řadě je zde krásná příroda v okolí Malhotic. Dál bych je mohl pozvat na rybářské závody. Hodně rozvinutá je zde i cykloturistika. Zajímavé jsou i chovatelské výstavy v létě. (zem)

Medailon

Stav: ženatý

Počet dětí: dvě

Znamení zvěrokruhu: Ryby

Největší koníček: myslivost

Největší neřest: jídlo

Oblíbený film: české filmy

Oblíbená hudba: Beatles

Oblíbené jídlo: česká kuchyně

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku