Jejich ordinace už zhruba měsíc vyhledávají lidé, kteří si nevědí rady, jak správně vytáhnout přisáté klíště.

„Letos začalo jaro poměrně brzy, a tím se urychlil i výskyt klíšťat v přírodě. Maximum klíšťat bývá zaznamenáno až v druhé polovině května, letos je jejich výskyt kvůli počasí o něco uspíšený,“ vysvětlil Josef Chmela z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Podle jeho slov se klíšťata nevyskytují v přírodě hojněji než v jiných letech, ale spíše se tito malí „upíři“ blíží k lidským obydlím. Rozšiřují se do míst, kde se dříve tolik nevyskytovali.

„Už jsem letos jedno klíště měla. Přinesla jsem si ho na rameni ze zahrádky, kde se nikdy žádná klíšťata nevyskytovala,“ svěřila se Jana Hejtmánková z Přerova.

S klíšťetem vyhledávají lékaře

Lékaři z přerovského regionu potvrzují, že je nyní často v ordinacích navštěvují pacienti s klíštětem na těle. „Zrovna dnes jsem jednomu dítěti odstraňovala klíště a rozhodně to nebyl první letošní případ,“ potvrdila například přerovská dětská lékařka Ludmila Hýbnerová.

„Několik pacientů se mi už svěřilo s tím, že si sami vytahovali klíště. Je s podivem, že k němu přišli v místech, kde se s ním nikdy v minulosti nesetkali,“ řekl přerovský praktický lékař a internista Michal Chromec.

Podle lékařů osvěta o tom, jak si správně vytáhnout klíště, dosáhla svého účinku. „Několik pacientů mě už informovalo, že měli přisáté klíště, a většinou si s ním uměli i správně poradit. Jen ti, kteří si třeba nedosáhli na místo, kde měli klíště zakousnuté, vyhledali naši ordinaci,“ řekla lékařka z Hranic Ivona Menšíková.

Loni se nakazilo borreliózou 45 lidí

Klíšťata se vyskytují především na okraji lesa a cest v zarostlých místech, smíšených lesích, ale také v údolí řek a potoků. „Klíšťata mají ráda teplo a vlhko,“ vysvětlil Chmela.

Jak dále doplnil, bude- li letos sucho, dá se počítat s tím, že klíšťat bude v letošní sezoně méně. „Naopak bude-li víc pršet, můžeme očekávat jejich velkou invazi,“ podotkl Chmela.

Klíšťata jsou přenašeči dvou onemocnění. Jedním je lymská borrelióza a druhým klíšťová encefalitida. Obě onemocnění mohou zanechat na pacientech trvalé následky a v krajním případě mohou končit i smrtí.

Podle pracovníků Hygienické stanice v Přerově bylo loni na Přerovsku zaznamenáno 45 případů onemocnění lymfatickou borreliózou a 5 klíšťovou encefalitidou.

Jedinou účinnou prevencí je očkování

Podle odborníků se lze před klíšťaty bránit různými způsoby. „Vycházce do přírody by měla předcházet rozumná úvaha, co si vzít na sebe za oblečení, a vhodné je použít také repelenty. Ty jdou u nás v létě hodně na odbyt,“ řekla přerovská lékárnice Zdenka Novotná.

Jedinou účinnou prevencí je však očkování, které ale dokáže zabránit jen encefalitidě. Očkování se skládá ze tří očkovacích dávek. S žádostmi o očkování se lékaři setkávají v posledních letech velmi často.

Podle nich si už lidé konečně začínají uvědomovat nebezpečí této nemoci. „Nejvhodnější k očkování jsou zimní měsíce, kdy nejsou klíšťata aktivní,“ vysvětlila lékárnice z Hranic Adriana Röderová.

Vakcína chrání před onemocněním zhruba tři roky, pak je třeba se přeočkovat. Jedna očkovací látka přijde zhruba na 300 korun. Některé zdravotní pojišťovny na ni přispívají.