Akci svým projevem zahájil starosta Klokočí Oldřich Šnajdárek. Následovala představení vinařství a hodnocení jednotlivých druhů vín. Pak již přišla na řadu taktéž tradiční řízená ochutnávka vína. Návštěvníkům při ní jednotlivé druhy nabízeli a v případě zájmu také blíže přiblížili přítomní odborníci.

„Určitě můžu doporučit Frankovku Rosé a z těch sladších vín bych jmenoval Chardonnay z pozdního sběru. Nezbytnou součástí jsou také červená vína z Modrých hor. Výběr ale nechám přímo na návštěvnících,“ řekl jeden z odborných degustátorů, sklepmistr Jan Pavlica ze ZD Němčičky.

Mezi návštěvníky tak panovala velká spokojenost. „Víno nám moc chutná. Nejsme sice přímo odborníky na víno, ale moc rádi ho pijeme. Líbí se nám i celá akce. Loni jsme tu sice chyběli, jinak ale vždycky rádi přijdeme,“ řekli například Ctibor a Anna Hašovi.

Vedle vína byla připravená také nezbytná složka z gastronomie. Organizátoři hostům připravili ochutnávku několika vybraných specialit.

O tu hudební ochutnávku se postarala skupina Hudecká muzika Franty Kopeckého z Hranic.

„V předešlých dvou letech jsme pozvali originální cimbálovku z Mikulčic, ale moc se nám to neosvědčilo. Přece jenom nemáme v sobě tu jihomoravskou krev a neuměli jsme na to moc tančit,“ odůvodnil změnu starosta Šnajdárek.

Na letošním Klokoštu bylo k vidění a hlavně k ochutnání asi pětadvacet druhů nejrůznějších vín. Přestože se nabízela otázka, které druhy jsou těmi nejžádanějšími, žádná soutěž se v tomto ohledu nekonala. „Později se ale spočítají prázdné lahve. Ten druh vína, jehož lahví bude nejvíce prázdných, vyhrává,“ dodal s nadsázkou starosta Šnajdárek.

Ten byl také velmi spokojený s návštěvou. „Ještě jsme nezačali a už tady bylo plno. Ohlas mezi občany je velice kladný. Od prvního ročníku udržujeme vysokou kvalitu zábavy, což lidé ocení. Později se vždy hledají takové spřízněné duše. Má to veliký vliv pro soudružnost lidí,“ pochvaloval si.

Na akci navíc pozval také osmičlennou výpravu z Klokočí v Českém ráji. Starosta tak dodal, že právě jejich účast může mimo jiné posílit vztahy mezi těmito stejnojmennými obcemi.