Nový školní rok bude výjimečný zejména pro nové školáky.

„Od září se budeme pravidelně věnovat prvňáčkům. Chceme je naučit vztahu ke knize, pozitivnímu náhledu na učení a podporovat v nich touhu pro vzdělávání. Na konec školního roku jsme poprvé připravili pasování prvňáčků na čtenáře," svěřila se vedoucí knihovny Marie Jemelková. Aby mělo pasování širší dopad pro veřejnost, plánuje je spojit s nějakou celoměstskou akcí. Kromě nových žáčků se knihovna bude věnovat samozřejmě také starším žákům a studentům. Chystá pravidelní literární besedy, knihovnicko-bibliografické lekce o vyhledávání informací nebo besedy se spisovateli.

Na své si přijdou také starší čtenáři, jichž na rozdíl od dětí přes léto příliš neubývá. Už teď se mohou těšit například na čtvrtý ročník Hranické literární akademie, do knihovny dorazí také odbornice na bezlepkové vaření Hana Šimková, aby představila svou novou knihu. Hned v září plánuje knihovna přednášku o markýzi de Sadovi.

Kromě podzimních plánů se knihovna začíná připravovat i na nový kalendářní rok.

„Mnoho akcí je třeba domlouvat hodně dopředu, takže už teď vymýšlíme, co bychom mohli udělat příští rok. Kulaté výročí oslaví Karel IV. a William Shakespeare, takže už teď plánujeme, jestli si pozveme někoho na přednášku nebo zda uspořádáme divadlo na jejich počest," prozradila Jemelková. Navíc chystá literární soutěž pro děti.

Knihovna má v současnosti přes dva a půl tisíce aktivních čtenářů, počet návštěvníků i výpůjček se v posledních letech zvedá, pro kapacitu knihovny to ale není žádný problém. Letos se po několika letech navýšil příspěvek na knihy a časopisy, kterého knihovna hojně využívá. 

Autor: Martina Vrtělová