Z jedenácti křesel v krajské radě jich sociální demokraté obsadí osm, občanští demokraté dvě a lidovci jedno.

Opozici koaličním partnerům bude v pětapadesátičlenném zatupitelstvu dělat jen deset komunistů. Sociálním demokratům se do smlouvy podařilo prosadit své předvolební sliby zejména v otázce hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví, přehodnocení smlouvy o pronájmu krajských nemocnic a neprivatizování záchranné služby či léčebných ústavů.

Budoucím hejtmanem Olomouckého kraje by se měl stát Martin Tesařík (ČSSD), oproti minulému volebnímu období se zvýšil počet náměstků hejtmana z pěti na sedm.

Kosatík: Cítíme se na víc

Politici nakonec dohodnutou velkou koalici společně označili za sňatek z rozumu. „Koalici, kterou jsme s našimi partnery uzavřeli má širokou podporu. Je to ale koalice účelová a měla by nám pomoci k tomu, abychom naplnili cíle, o kterých jsme hovořili před volbami,“ zhodnotil po podpisu smlouvy nový politický pakt Martin Tesařík (ČSSD).

„Podpis koaliční smlouvy nám dává šanci realizovat naše programové vize, se kterými voličské hlasy získávali. Role opozice je veskrze spíše kontrolní a my se cítíme na víc,“ uvedl Ivan Kosatík (ODS), olomoucký hejtman, kterému tento týden skončí funkční období.

Jak hradit poplatky? Zatím se neví

V průběhu příštích čtyřech let by měl Kosatík působit jako druhý náměstek nového hejtmana, ve své kompetenci pak bude mít krajský majetek a finance. Lidovce do koalice zase přivedl prostor pro uplatňování své programové priority, za kterou považuje podporu rodin.

V koaliční smlouvě na příští čtyři roky se kromě diskutovaných otázek v oblasti zdravotnictví strany zavázaly, že zabezpečí rozvoj sociální péče, dostaví potřebnou dopravní infrastrukturu, budou více využívat potenciál kraje s ohledem na cestovní ruch, či zajistí podporu vzdělávání včetně učňovských škol.

Smluvní partneři by také chtěli, aby se olomoucký region kromě jiného ekonomicky zaměřil na dynamické obory. Smlouva v této souvislostí hovoří o vývoji a uplatnění novinek z oblasti informačních a komunikačních technologií. Jako formou a pro jaké skupiny obyvatel zajistí koaliční partneři hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví z rozpočtu kraje, zatím ještě nevědí.

Konkrétní metoda by chtěli budoucí radní zapracovat do programového prohlášení krajské rady. Podle ve středu podepsané smlouvy se tak musí stát nejpozději do poloviny února příštího roku. Nové zastupitelstvo by novou krajskou radu a hejtmana mělo zvolit na svém prvním zasedání v pátek.

Kompetence uvolněných členů rady:

Martin Tesařík (ČSSD): krizové řízení, vnější vztahy, cestovní ruch, programy EU, investice

Michael Fischer (ČSSD): zdravotnictví

Ivan Kosatík (ODS): majetek a finance

Alois Mačák (ČSSD): doprava

Pavel Horák (KDU-ČSL): regionální rozvoj, životní prostředí, zemědělství

Radovan Rašťák (ČSSD): kultura, péče o památky, tělovýchova, sport a volný čas

Pavel Sekanina (ODS): školství

Yvona Kubjátová (ČSSD): sociální věci

>>PODÍVEJTE SE NA NOVOU VLÁDU KRAJE

Co říkáte na krajskou vládu ČSSD s ODS a lidovci?
Svůj hlas můžet vyjádřit v ANKETĚ v pravém sloupci, svůj názor připojit v diskusi pod článkem.
Do diskuse byly připojeny i příspěvky k předchozím článkům o rozhodnutí ČSSD pozvat ODS a KDU do krajské vlády.