Mikulášská nadílka ve větších městech a malých obcích se diametrálně liší. Lidé žijící na městských sídlištích musí spoléhat buď na známé nebo si zajistit návštěvu Mikuláše prostřednictvím specializované agentury.

„Bydlíme v paneláku a pokud chceme, aby k nám dorazil Mikuláš, musíme se minimálně měsíc dopředu domluvit se známými. Domlouvat se s někým, koho neznáte a nabízí se na sociálních sítích není dobrá volba. Máme s tím špatnou zkušenost," sdělila Deníku například Jana Holásková z Olomouce.

Na vesnicích chodí většinou hasiči. „U nás chodí 5. prosince mladí hasiči. Svatá trojice obchází domácnosti podle předem nahlášeného seznamu," informuje místostarostka Vrchoslavic Adéla Palíšková s tím, že obec organizuje i mikulášskou nadílku pro nejmenší. "Děláme čekání na Mikuláše v sokolovně. Pro maminky s malinkými dětmi je vždy připraven hodinový program s nadílkou," dodává.

Dnes už bývalá pobočka České pošty na Horním náměstí v Olomouci, která je na prodej.
Pošta prodává palác na Horním náměstí. Odhad je 130 milionů

V Olomouci dělají dětem radost specializované agentury. Zájem je obrovský.

„Přípravy zahajujeme dva měsíce předem. Objednávky vyřizujeme po individuální komunikaci s rodinami. Obnáší to obrovské penzum vyřizování a potvrzování," říká Martina Smíšková z olomoucké agentury Smíšek pro děti.

V krajském městě jezdí tři dny. „Máme tolik zájemců, že musíme nadílku rozdělit do tří dnů. Naše družina tak navštěvuje rodiny 5., 6. a 7. prosince. V časovém rozmezí od 15 do 20 hodin se dá maximálně zvládnout 20 rodin," přibližuje Smíšková.

Návštěva družiny ve složení Mikuláš, anděl a čert přijde na 660 korun. „Nadílku děláme v 5 lidech, ještě je nutné připočítat řidiče a já vše koordinuji z domu jako dispečer," usmívá se zakladatelka agentury, která dělá radost dětem již 12 let. "Za tu dobu, co to děláme, jsme se nikdy nezpozdili více než o pár minut. Vše musí být ale dopodrobna naplánované a logisticky na sebe musí trasa návštěv navazovat," říká.

Novinky letošních váníčních trhů v Olomouci: kluziště na tržnici a "plecháček" na punč
Novinky vánočních trhů v Olomouci: ožije i náplavka, na punč budou plecháčky

Časová náročnost je značná. Čekání na Mikuláše bývá někdy dlouhé. „Chodili jsme po rodinách v Prostějově. Všechno jsme museli předem pečlivě naplánovat a na každou rodinu si vyčlenit maximálně půl hodiny. Většinou se ale chodilo po známých a to nikdy neodhadnete, jak dlouho se zdržíte," podělil se o své zážitky Jonáš Proser z Prostějova.

Deset návštěv je maximum. „Aby nebyli lidé naštvaní, že jste dorazili pozdě, doporučuji maximálně deset rodin. V čase mezi 17 a 20 hodinou se víc napříč celým městem nedá pořádně udělat," doplňuje Proser s tím, že žádnou pevnou taxu za mikulášování neměli. „Lidé nám dávali dobrovolné příspěvky, ale my jsme to dělali kvůli dětem a známým," uzavřel.

Nad čerty zlomili hůl v ranném dětství. „Pro našeho syna je čert jako bytost vcelku traumatizující záležitost. V jeho čtyřech letech jsme ho vzali na průvod krampusáků a od té doby čerty nemusí. Proto k nám ani Mikuláš nechodí," prozradila Hana Slezáková.

Veterinární fyzioterapeutka Mária Filípková si specializované pracoviště otevřela před třemi lety.
V Olomouci fungují psí lázně, s rehabilitací i protiproudem. Podívejte se

Finanční náročnost spojená s návštěvou Mikuláše se tedy různí. Ve velkých městech sáhnou rodiče hlouběji do peněženek. Ale tisíce létají i na malých vesnicích. „U nás chodí hasiči, každý jim něco dává. Navíc máme tři děti a přiznám, že jsou vybíravé. Dát jim do punčochy banán nebo pomeranč, s tím by mě hnaly," směje se Hana Nevrlá.

Psychologové varují

Před strašením dětí čertem každoročně varují psychologové. Podle nich by totiž rodiče měli při rozhodování, zda své dítě vystaví čertovi či nikoliv, přihlížet k věku potomka. Nepřiměřené strašení může totiž jejich potomkům způsobit traumatizující zážitek.

„Malé dítě ještě nemá schopnost reflektovat skutečnost, že se nejedná o opravdovou zlou bytost. Může dojít k nechtěnému šoku,“ řekl v jednom z rozhovorů pro Deník psycholog Jiří Pilz.

Důležitá je správná komunikace.

„Dětem bychom měli říci, že 5. prosince přichází Mikuláš s čertem a andělem a že se čert přijde podívat, zda je dítě hodné. Rozhodně bychom ho neměli strašit odnášením do pekla. Ta trojice by měla spíše působit milým dojmem. Odměnou za to, že je dítě hodné, je pak menší dárek od anděla, ale Mikuláš by k tomu měl dát svolení,“ upozornila už dříve terapeutka Zdeňka Papežová, která se domnívá, že tato akce ztratila punc duchovna a hlavně obchody z ní dělají komerční záležitost.

Zároveň radí rodičům dětí, které zlobí, že by měli být velmi důslední a vždy by měli určit adekvátní trest vůči danému prohřešku. Pokud tedy zakážou večerníček, měli by na tom trvat.

Tradice spojená se sv. Mikulášem
Na území bývalého Československa je v dnešní době při takzvané mikulášské nadílce Mikuláš doprovázen anděly a čerty. Tato skupinka obchází domácnosti s dětmi 5. prosince. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí.
Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Jindy s ním chodil třeba obecní policista. Anděl je ze všech společníků nejmodernější verzí. Celkově je Mikuláš jakousi přípravou na Vánoce, kdy se nerozdávají příliš hodnotné a trvalé dary, ale spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí. Ve všech dobách však šlo v této tradici především více o zážitek než o dary. Koledovalo se již před staletími, k mikulášským slavnostem se používaly i koně, vozy a hlasitá hudba.
Zdroj: wikipedie.cz