Tento týden provedly odborné firmy postřik hned na několika místech regionu, například v Přerově a v Kojetíně. V obou městech však budou v boji proti komárům pokračovat i v dalších dnech.

„Ošetřené máme Kozlovice, kde byl dokonce vyhlášen kalamitní stav, a také Lýsky. Stříkáme průběžně, vždy ve večerních hodinách. Ve čtvrtek jsme ošetřili park Michalov, aby mohl být od pátku otevřený,“ řekla Svatava Doupalová z odboru majetku, která má na starosti veřejnou zeleň.

Mezi další místa, kde už proběhlo opatření proti komárům, patří okolí hotelu Jana a Dvořákova ulice.

„Kalamitní stav platí i v Újezdci. Další požadavky nám přišly z Dluhonic a Lověšic,“ vyjmenovala Doupalová další úseky, které čeká postřik. Pro zásah v Žebračce musel magistrát žádat o povolení krajské hygieny.

„Povolení již máme, právní moci nabude ale až koncem příštího týdne. To znamená, že teprve koncem příštího týdne nebo spíše až začátkem toho následujícího budeme moci vyřešit tuto lokalitu,“ dodala Doupalová.

Bojuje i Kojetín a Lipník

V Kojetíně prováděli postřik proti blanokřídlému hmyzu v úterý večer.

„V lesích, ale i parcích a zahrádkách je nepředstavitelné množství komárů, kterého se nedá zbavit tak snadno tím, že projede auto s postřikem. V opatřeních proto budeme znovu pokračovat,“ sdělil kojetínský starosta Mojmír Haupt. O peníze na zásah, které jdou do desetitisíců korun, bude Kojetín žádat i Olomoucký kraj.

Zvýšený výskyt komárů trápí také Lipník nad Bečvou.

„Již máme vytipované lokality, kde necháme provést postřik. Je to samozřejmě okolí Bečvy, Škrabalka, ale zřejmě se to bude týkat i obcí po toku Bečvy – Jezernice, Týna a Oseka,“ uvedla Kateřina Beránková z kanceláře tajemníka městského úřadu v Lipníku. Také zde již mají od hygieniků doporučený přípravek proti komárům.

V Hranicích se uvidí

Hranická radnice požádala hygieniky provést opatření proti komárům hned po povodních. Ti na základě šetření usoudili, že to na Hranicku není potřeba.

„My s tím ale nesouhlasíme. Podle našeho názoru je tady letos komárů více než dost,“ uvedl tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský a dodal:

„Chystáme se teď napsat dopis olomouckému hejtmanovi, aby byla situace přehodnocena.“

Zacíleno na larvy

Proti komárům existuje více prostředků, ty nejčastěji užívané působí proti dospělému hmyzu, ne ale proti larvám. I proto se po vylíhnutí dalších jedinců musí postřik opakovat. Podle Svatavy Doupalové se lidé nemusejí bát vstupovat do postřikem ošetřených míst.

„Přípravek působí na komáry a blanokřídlý hmyz, schválně se aplikuje večer, kdy už nelétají ani včely. Na lidi žádnou účinnost nemá. Jen v době postřiku žádáme, aby na chvilku místo opustili,“ řekla Doupalová.

PAVLA KUBIŠTOVÁ, KATEŘINA KAPKOVÁ