Pobyt v přírodě však letos ve větší míře než obvykle znepříjemňují i komáři.

Na Hranicku se po povodních vyrojili především u Milotic nad Bečvou. Ti ale naštěstí žádnou nákazou nehrozí.

Podle hygieniků je teď na Přerovsku riziko napadení klíštětem hodně velké. Na jejich doporučení by měli lidé před pobytem v přírodě používat repelenty, nesedat si ani nelehat do porostů a neprocházet křovinami.

Nejvíce opatrní by měli být na okrajích lesů, u vodních toků a v listnatém mlází. Každodenní večerní prohlídka celého těla by měla být v těchto dnech samozřejmostí.

Na Přerovsku se tento obtížný hmyz vždy v největší míře vyskytuje kolem Helfštýna a Týna nad Bečvou. Letos jej ovšem přibylo i v hranickém parku. „Klíšťat je teď v přírodě opravdu hodně,“ potvrdil údaje OHS primář infekčního oddělení hranické nemocnice Jan Smýkal. „V současné době hospitalizujeme už dva pacienty se zánětem mozkových blan,“ dodal.

Podle jeho informací hrozí po kousnutí klíštětem i zánět mozku, který je bohužel mnohem nebezpečnější. Pokud je klíště infikováno, roznáší klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou boreliózu. „Lidé by neměli podceňovat prevenci. Očkování je možné v průběhu celého roku,“ doporučil dbát na opatrnost Smýkal.

V přerovské nemocnici se v současné době nikdo se zápalem mozkových blan neléčí. „Naposledy jsme tady měli takový případ před šesti týdny,“ uvedl její mluvčí Tomáš Želazko.

Vedle klíšťat se letos vyrojilo i nadměrné množství komárů. Na Přerovsku je jejich největší ohnisko u Milotic nad Bečvou, které si v červnu prošly záplavami.

Podle odborníků ale v našem vegetačním prostředí tento druh hmyzu žádnou nákazu nepřenáší. Přesto je pobyt v přírodě příjemnější, pokud lidé používají repelenty. Neměli by přitom zapomínat ani na zvířata.

„Nejvíce obtížní jsou komáři pro hladkosrsté psy, kterým se pohodlně dostanou na kůži,“ sdělil Deníku hranický veterinář Jan Marek a repelenty doporučil pro zvířata používat stejné jako pro lidi.