„Vzhledem k počasí, které může být v následujících týdnech nepředvídatelné, jsme se rozhodli ulici otevřít již nyní. Třetí etapu oprav jsme přesunuli na příští rok,“ uvedl ve středu tiskový mluvčí města Petr Bakovský.

Dokončení zpomalovacích prahů, zastřešení autobusové zastávky a další drobnější úpravy město naplánovalo na konec ledna příštího roku. Obyvatelé Hranic otevření Komenského ulice vítají.

„Jsem rád, že už je ulice průjezdná. Jezdívám často z nádraží a dostat se na náměstí bylo zdlouhavé,“ uvedl Rostislav Pariš. Podobného názoru je také jeho kamarád. „Hlavně je důležité, že je tu teď parádní povrch vozovky,“ uvedl Deníku.

Za nedořešenou však považuje křižovatku ulic Komenského, Zborovské a náměstí 8. května, kde se zejména v dopravních špičkách tvoří kolony aut. Kromě řidičů a chodců se ulevilo také majitelům zdejších obchodů. „Už se nám zdálo, že opravy jsou nekonečné. I když nás to na prodeji extrémně neovlivnilo, jsme rádi, že se Komenského otevřela. Jen si myslím, že to mohlo být mnohem rychleji,“ uvedl majitel jedné z prodejen Rostislav Dřímal.

Ulice Komenského má nejen nový povrch vozovky, ale také nové chodníky. Ty firma vydláždila zámkovou dlažbou a na některých místech drobnou kostkou. V ulici se nyní nacházejí také dva středové ostrůvky.

První je u křižovatky s ulicí Hřbitovní, druhý rozděluje přechod pod křižovatkou na náměstí 8. května. „Druhý přechod jsme nyní umístili dál od křižovatky, než byl původně. Oba přechody jsou vyvýšené a osvětlené. Navíc jsme je doplnili zpomalovacími polštáři, které mají zajistit větší bezpečnost chodců,“ vysvětlil Bakovský.

Oproti původnímu návrhu doznal změn chodník v levé horní části ulice. Stavební firma jej snížila o dva centimetry, tak aby byl ve stejné výšce, jako je přilehlá parkovací zóna. Kvůli dostatku prostoru pro chodce nebudou auta parkovat přímo podél chodníku, jak bylo původně v plánu, ale budou stát ve vzdálenějším prostoru od chodníku.

Parkovací místa budou využívat zejména prodejci přilehlých obchodů, kteří si zaplatili parkovací karty. V jednání stále zůstává konečná podoba chodníku u autobusové zastávky v této ulici.

„Chodník u zastávky je skutečně v některých místech velmi úzký. Jednáme s paní, která pozemek u zastávky vlastní. Pokud se to zdaří, mohli bychom chodník rozšířit,“ dodal Bakovský.

Pavlína Chmelařová