Již od roku 2014 se město Hranice, obce Skalička a Ústí, ale též Mikroregion Hranicko, MAS Hranicko, Lázně Teplice nad Bečvou a další subjekty zabývají projektovou přípravou vybudování cyklostezky ze Skaličky do Hranic.

Hlavním cílem projektu je zlepšit bezpečnost a komfort cyklistů dojíždějících do Hranic za prací, školou či službami.

Zároveň také doplnit chybějící úsek Cyklostezky Bečva. Ta je dnes vedena ze Skaličky po rušné silnici a přes zbrašovský kopec. Zcela se tak vyhýbá atraktivnímu lázeňskému údolí.

„Nová cyklostezka ze Skaličky do Ústí odvede cyklisty z frekventované silnice na polní cestu, která bude vyasfaltována až po začátek ústecké in-line dráhy. Po zisku příslušných povolení stavebního úřadu by tato část měla být hotova do konce roku 2017," řekl hlavní manažer MAS Hranicko František Kopecký.

Jedná se však pouze o část cyklistické trasy, která v budoucnu spojí Skaličku s Hranicemi.

„Určitě bude příjemné moct vyrazit po cyklostezce i na druhou stranu. Takhle aby člověk jezdil pořád jen směrem na Lipník," kvituje plány na rozšíření cyklostezky Kristýna Zimová z Hranic.

close Plán chystané cyklostezky. zoom_in

Plán chystané cyklostezky. Zdroj: MAS Hranicko

Teplickým údolím

Pod záštitou města Hranice aktuálně vzniká projektová studie na vybudování cyklotrasy teplickým údolím po pravém břehu Bečvy. Kolem tenisových kurtů, minigolfu, pod mostem až po konec parku povede stezka souběžně se stávajícím chodníkem pro pěší. Stavebně složitá část čeká stavaře v úseku od konce parku po benzínu Shell.

„Zde se předpokládá smíšený provoz cyklistů a chodců díky rozšíření chodníku, přidání bezpečnostního oddělujícího pásu a opěrné gabionové zdi včetně nového zábradlí," vysvětlil František Kopecký.

Několik etap realizace

Vybudování celé trasy se uskuteční v několika etapách.

„Pokud se bude dařit čerpání dotací, dočkáme se kompletní cyklostezky ze Skaličky až do Hranic třeba už v roce 2020," nastínil František Kopecký. Žádoucí výsledek podle něj výrazně ulehčí a zatraktivní cyklodopravu v naší oblasti.

Převedením trasy ze Zbrašova na pravý břeh Bečvy se také vyřeší dva nedostatky, které dlouhodobě snižují zážitek z Cyklostezky Bečva.

„Jednak ubude jediný kopec, který na celé cyklostezce existuje, a to stoupání z Mariánského údolí na Zbrašov. Jednak se vyřeší dlouhodobé porušování zákazu vjezdu cyklistů na lázeňskou kolonádu. Počítá se totiž s umožněním jejich vjezdu přes most a vybudováním úschovny před vjezdem do lázeňského areálu," doplnil hlavní manažer MAS. 

Autor: David Král