„Technika se začne postupně navážet do hradu už předchozí večer, tedy ve středu 1. června, kdy na místo dorazí nejužší organizační tým. Hrad tedy bude po celý následující den, kdy se má stavět podium a chystat aparatura, pro veřejnost uzavřený,“ uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Přípravy na megakoncert budou dosti náročné – do hradu se totiž musí dostat veškerá technika pouze přes historickou bránu s nízkým klenutým obloukem.

„Normálně by se podium i s aparaturou navezly nákladním vozem, ale kvůli specifickému prostoru se dovnitř dostanou pouze tranzitem a osobními auty,“ popsal komplikace Lauro.

Časově náročné bude i postavení zastřešeného podia o rozměrech 12×15 metrů. Kapela má hrát pro diváky z výšky 1,80 metrů nad zemí a v blízkosti podia budou umístěny ochranné ploty, které vymezí prostor pro posluchače. Pořádek a bezpečnost návštěvníků zajistí agentura.

„Při tak významném koncertu se pořadatelé nemůžou spoléhat jen na naše vlastní vybavení a bude nutné zajistit agregáty pro případ výpadku elektřiny,“ řekl Lauro.

Hrát se bude za každého počasí

Největším nepřítelem by se mohlo stát špatné počasí, kvůli němu se ale koncert rozhodně nezruší.

„Muzikanty ochrání střecha a nadšení diváci kvůli dešti z místa určitě neodejdou. Hraje se za každého počasí,“ podotkl kastelán. Ten má asi největší obavy z nedisciplino­vanosti návštěvníků, na které se nedostalo. Všechny lístky byly totiž vyprodány krátce po svém uvedení do prodeje, a to v prosinci loňského roku.

„V předprodeji jsme měli 1 300 vstupenek, ale všechny jsou pryč. Je nám to líto, ale posluchače, kteří mají o vystoupení zájem, musíme odmítat,“ řekl. Aby nedocházelo ke konfliktům a nebyla ohrožena bezpečnost návštěvníků, kteří by se chtěli dostat dovnitř z různých zákoutí hradu, bude vstup i jeho okolí střežit bezpečnostní agentura.

A kdo zařídil, že ikona šedesátých let vystoupí právě v netypických prostorách středověké památky na Přerovsku?

„Může za to náhoda. Promotér koncertu Pavel Malúš navštívil Helfštýn, a protože se mu u nás zalíbilo, dostal tento nápad. Když navíc kapela spatřila snímky hradu, dokázala si představit atmosféru a na koncert kývla, “ vylíčil kastelán.

Skupina Jethro Tull vznikla v roce1967 v Blackpoolu ve Velké Británii. Vůdčí osobností je od počátku skotský hudebník a skladatel Ian Anderson. Jethro Tull zažili dobu své největší slávy na přelomu 60. a 70. let dvacátého století. Mezi jejich nejvýznamnější alba patří Stand Up, Aqualung či Living In The Past. Na koncertě se z původní sestavy objeví lídr – flétnista a zpěvák Ian Andreson a kytarista Martin Barre. Na podiu spolu s nimi zahrají basista David Goodier, pianista John O´ Harra a bubeník Mark Mondesir. Zpestřením bude hudební doprovod českého Smyčcového kvartetu Janáčkova komorního orchestru. Skladby tedy ozvláštní dvoje housle, violoncello a viola.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku