Dražbám je teď ale nadobro konec. Radnice již byty tímto způsobem k pronájmu nabízet nebude.

Rozhodování o žádostech uchazečů přejde do pravomoci bytové a sociální komise a rady města.

Byty, na kterých zanechali předchozí nájemníci dluh, nabízelo město novým zájemcům až doposud v rámci aukcí. Základní částka, kterou město požadovalo, a která měla pokrýt dlužný obnos, nebo alespoň jeho část, se tak mnohdy kvůli přihazování několikanásobně zvýšila.

Podle některých občanů tak radnice vůbec nezohledňovala životní situaci jednotlivých zájemců, ale šla pouze za ziskem pro městskou pokladnu.

„Je to krásný příklad toho, jak zastupitelé Hranic přistupují k občanům, jak jsou povrchní a zajímají je jen peníze, nikoliv lidský osud. Ti, kteří by ten městský byt opravdu potřebovali, protože fakt nemají peníze na rozhazování a každou korunu dvakrát otáčí, skončí s přihazováním hned na začátku, oni ty peníze totiž fakt nemají,“ nebral si zhruba před rokem servítky Michal Ondra ve svém sloupku na stránkách ihranice.cz.

Hranické sídliště Kpt. Jaroše.
Sídliště Kpt. Jaroše a Pod Nemocnicí se dočkají regenerace

Na začátku letošního roku však město od tohoto způsobu nabízení pohledávek ustoupilo.

„Důvodem změny je možnost přistupovat osobněji k jednotlivým příběhům lidí, jejich sociálnímu zázemí a životním osudům. Kvalifikovaná skupina lidí posoudí, jestli bychom žadateli měli byt přiřknout či nikoliv,“ vysvětlil starosta města Hranice Jiří Kudláček.

Žádosti uchazečů budou postoupeny bytové a sociální komisi, která následně radě či zastupitelstvu předloží doporučení, komu byt pronajmout.

„Budeme velice pečlivě vážit jednotlivé žádosti, a budeme se snažit rozhodovat tak, abychom nenechali na holičkách například staré nebo postižené občany. Zkrátka ty, kteří to zrovna nemají v životě jednoduché,“ uzavřel Jiří Kudláček.

Taťánafest 2 na Staré střelnici v Hranicích
TaťánaFest rozezněl Starou střelnici, zazpívala i Lenka Dusilová