Na místě, kde regál či vitrínu zdobily lahve s tvrdým alkoholem, je stále prázdno.

„Nyní můžeme nabízet jen alkohol, který byl vyroben do ledna letošního roku. Jediné, co můžeme podle čísla šarže nabídnout je vodka," konstatovala ve čtvrtek číšnice Ivana Kramplová z hranické Restaurace Klub U Kramplů.

Podle jejích slov to ale žádné očekávané zrušení prohibice ve velkém není. „U nás je asi největší zájem o rum. Ten ale k prodeji bohužel není," dodala.

Jediné, čím mohou stále posloužit, je pivo, víno či alkohol do dvaceti procent. Riskovat však ale ani kvůli větší tržbě nemíní. „Dokud nebudeme mít nové kolky, tak jiný alkohol prodávat nebudeme. Uvidíme, jak to s kolky bude vypadat zítra, možná už něco seženeme," dodala Ivana Kramplová.

Naštěstí i návštěvníci výjimečnost situace chápou.

„Vcelku mi to nevadí. Když jsem o ukončení prohibice slyšel v rádiu, tak jsem se vcelku zaradoval, že si konečně dám panáka a spíš hned i dvojitého, ale než zemřít, nebo mít trvalé následky, tak raději ještě pár dnů počkám. I samotný pivo je docela dobrý," řekl s porozuměním pětapadesátiletý stavební dělník Milan z Hranic.

Ani v dalších svou hranických podnicích, které jsme v podvečer navštívili, se žádné oslavy s tvrdým alkoholem nekonaly. V nabídce zatím nebyl a u stolků bylo vetšinou prázdno.

V baru nevěděli, že už mohou nalévat

Podobně na tom byly ve čtvrtek odpoledne i podniky v Přerově.

Naší první zastávkou byl bar ve Wilsonově ulici, kde návštěvníci kolem čtrnácté hodiny ještě nevěděli, že je prohibice již zrušena.

„Nefungovala tady televize, tak je to pro nás novinka. Zatím tu ale nemají co nalévat. Z pití tvrdého teď už strach nemáme, tady to bylo vždy v pořádku. Tady neměli žádný alkohol z Polska," uvedl jeden z návštěvníků baru.

Do diskuze se zapojil další štamgast sedící u hracího automatu. „Už se těším, až se budu moct napít. Piji většinou vodku, ale tu dobrou," řekl Miroslav Střelec z Přerova.

Na to reagoval další návštěvník. „Alkohol se musí opatřit novými kolky, tak počítám, že to bude minimálně tak tři, čtyři dny trvat," řekl rozvážně.

Bez kolků ani ránu

Ve všech barech a prodejnách jsme se dočkali stejné odpovědí. Ta zněla, že dokud nebude tvrdý alkohol opatřen novými kolky, nabízet k prodeji ho nebudou.

„Nalévat zas tak brzo nebudeme. Až teď po zrušení prohibice začínáme rozvážet již koupené lahve dodavatelům, kteří je zkontrolují a opatří novými kolky. Nevím, zda si budeme zítra schopni nakoupit nový alkohol z velkoobchodu," uvedla majitelka kafe-baru v Jiráskově ulici Yvona Kocfeldová.

Po zrušení částečné prohibice se může nabízet jen alkohol, který byl vyroben do ledna letošního roku. Prodejci však nedokáží datum výroby sami rozeznat. „

Nemůžeme si jej zkontrolovat. Podívejte, z tohoto čísla šarže se nedá vyčíst, kdy byl alkohol vyroben. No a pokud bych si chtěla nějak ověřovat jeho nezávadnost v laboratořích, tak se nedoplatím. Vždyť jeden test na jednu láhev stojí tuším sto korun," dodala.

Další naší zastávkou byl obchod s potravinami v pasáží mezi ulicemi Kratochvílova a Palackého. Tam měli v regálech vystavený stále jen likéry s nízkým obsahem alkoholu.

„Snad zítra nějaký tvrdý alkohol nakoupíme. Zatím tu máme jen tento do dvaceti procent. Čekáme na nové kolky," uvedl prodejce Nguyen Thung Kien.

U stánku na nádraží

Ani v prodejním stánku u přerovského autobusového nádraží jsme s obstaráním tvrdého alkoholu nepochodili.

„Nemáme k němu zatím rodové listy, takže nenaléváme. Syn, který je majitelem provozovny, se pojede v pondělí optat a sehnat od výrobce potvrzení o nezávadnosti. Za porušení podmínek prodeje hrozí přísný trest," řekla prodavačka Marie Polášková.

Prázdno v baru na Brabansku

Naší poslední zastávkou v Přerově byla ve čtvrtek večer herna a bar na Brabansku, kde nebyl skoro žádný zákazník.

„Skoro nikdo tu není. Návštěvnost nám v minulých týdnech dost poklesla. Alkohol se musí nejprve zkontrolovat, takže snad příští týden by se tu mohlo něco tvrdšího nabízet," uzavřela číšnice z místní herny.

Páteční oživení

Jiná situace zavládla v Přerově v pátek večer, když už si některé podniky trdý alkohol s novými kolky obstaraly. Kvůli státnímu svátku měly otevřeno později a návštěvnost byla menší než obvykle. „O půl šesté nám dovezli tuzemák, vodku a zelenou. Zatím si je ale nikdo nedal. V pátky tu bývá více lidí, dnes tu ale skoro nikdo není a pijí jen pivo," uzavřela barmanka z podniku ve Wilsonově ulici v Přerově.