Již na přelomu roku začnou v Hranicích jezdit nové autobusy. Celkem čtyři nízkopodlažní vozy zajistí Hranicím současný provozovatel městské hromadné dopravy ČSAD Frýdek-Místek a.s..

Město se také s novým dopravcem dohodlo, že bude zajišťovat dopravu v Hranicích po dobu následujících osmi let. Nové jízdní řády již vstoupily v platnost Nové jízdní řády začaly tentokrát platit již dříve, než tomu bylo v předchozích letech, a to v souvislosti s tím, že už jsme otevřeli ulici Komenského,“ uvedl mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Rozpisy jednotlivých časů mohou cestující najít nejen na všech zastávkách, ale také v celostátním informačním systému na internetu, na stránkách města Hranic či stránkách www.3csad.cz. Podle pracovníka Odboru dopravy Městského úřadu Pavla Slováka budou k zakoupení také ve všech trafikách ve městě a v Městském informačním centru.

Slovák potvrdil, že ceny za dopravu zůstanou i v příštím roce stejné jako letos. Průkazky a další informace si mohou zájemci zakoupit již nyní u informačního okénka na autobusovém nádraží. Některé zastávky mají nové názvy Překvapením pro mnohé cestující může být, že v nových jízdních řádech již nenajdou některé názvy zastávek. Nemusí se však obávat, že by je pracovníci odboru dopravy zrušili.

„Zastávky jsme samozřejmě nezrušili, jen jsme se rozhodli jejich názvy sjednotit podle názvů, které jsou uvedené v celostátním informačním systému,“ vysvětlil Slovák.

Další změnou je také snížení počtu linek, které mohou cestující od nynějška využívat, z původních deseti na šest. „Tuto změnu jsme plánovali již delší dobu. Lidé by ji však neměli brát jako omezení, protože ve skutečnosti se počet spojů na některých linkách zvýšil. A zvýšil se také počet ujetých kilometrů,“ uvedl Slovák.

Nové bezbariérové autobusy Kromě těchto změn se obyvatelé Hranic dočkají také komfortnějšího cestování. Již na přelomu roku totiž současný provozovatel městské hromadné dopravy v Hranicích ČSAD Frýdek-Místek a.s. uvede do provozu celkem čtyři nové nízkopodlažní autobusy.

Každý z autobusů může přepravit až 26 sedících a 55 stojících osob. K nástupu a výstupu cestujících slouží troje dveře, přičemž u prostředních dveří je plošina pro bezbariérový přístup. Sedadla jsou rozmístěna tak, aby byl v autobuse dostatečný prostor pro dětský kočárek či invalidní vozík. Nové autobusy cestující vítají.

„Pokud tady takové nové autobusy budou jezdit, budu jedině ráda. Často chci někam jet s dítětem a tahat kočárek do schodů mi opravdu dává zabrat. Určitě to přivítají také starší lidé,“ uvedla šestadvacetiletá maminka.

Také další cestující Ivana Musiolová je této změně nakloněna. „Když se mám do současných typů autobusů dostat s kočárkem, není to pro mě jednoduché. Zatím se však vždy našel někdo, kdo mi pomohl. Ale člověk na vozíčku či s berlemi to má určitě těžší. Takže myslím, že bezbariérové autobusy jistě mnohé usnadní,“ uvedla.

Autobusy se cestujícím představí 22. prosince. „V době od 13 do 16 hodin si cestující mohou na Masarykově náměstí v Hranicích prohlédnout nové vozy a zároveň se také mohou dozvědět užitečné informace o nákupu časových jízdenek, o slevách jízdného i o tom, jak mohou jízdné platit čipovými kartami,“ uvedl marketingový manažer ČSAD Frýdek-Místek a.s. Zbyněk Rýpar.

Nové jízdní řády otiskneme v prvním lednovém čísle Hranického týdne.

Pavlína Chmelařová