Čtyřiadvaceti dobrovolným hasičům prozatím poskytovali zázemí profesionální kolegové. Společně sídlili v jedné budově Hasičského záchranného sboru v Tovačovského ulici, kde dobrovolníci využívali dvě garážová stání, sklad, malou kancelář v prvním patře a společně s profesionály používali i zasedací místnost.

„Zásadní problém byl nejen ten, že jsme tam byli v nájmu, ale navíc prostory, které jsme měli vypůjčeny, byly pouze na techniku. Nebylo k nim žádné zázemí," popsal situaci Dušan Michálek z oddělení krizového řízení a požární ochrany.

I když hranická jednotka spadá do kategorie JPO 2, což je hned po profesionálních hasičích prakticky nejvyšší kategorie, jako jediná v Olomouckém kraji neměla svou vlastní stanici. Přitom ročně vyjedou dobrovolníci na 40 až 50 zásahů. Jednotka musí být schopná vyrazit po vyhlášení poplachu do pěti minut.

„Byly situace, kdy jednotka musela držet pohotovost, když profesionální hasiči byli v terénu. Kluci tak museli stát mezi skříňkami a neměli si ani kde sednout," popisoval dál Dušan Michálek.

Na konci května má být hotovo

Práce na nové hasičské zbrojnici začaly v druhé polovině září loňského roku.

„Nová budova vyrůstá hned vedle sídla profesionálních hasičů, na které přímo navazuje. Hrubá stavba již je hotová. Dokončení budovy se předpokládá 31. května," upřesnil mluvčí města Petr Bakovský.

Garáž i nezbytné zázemí

V přístavbě pro dobrovolné hasiče bude garáž pro dvě vozidla, společenská místnost s nezbytným zázemím, šatny a nebude chybět ani sociální zařízení. Dušan Michálek doplnil, že se nebude jednat o žádný velký komfort, ale spíš o to nejzákladnější nutné vybavení.

„Schválně jsme nechtěli jít někam pryč, kde bychom možná měli více prostoru, ale ztratili bychom kontakt s profesionály. Vzhledem k tomu, že spolu jednotka dobrovolných a profesionálních hasičů musí spolupracovat nejen na zásahu, ale i mimo něj, tak je dobře, že jsou hasiči vedle sebe,"řekl.

Výchova malých hasičů

Spolu s novou zbrojnicí se otevřou dveře mladým zájemcům.

„Konečně se dobrovolní hasiči pořádně nadechnou a budou moci vést i děti a dospívající k této činnosti a vychovávat si tak nástupnickou generaci, což je velmi důležité. Všichni stárneme a obměna musí probíhat," vyjádřil se Dušan Michálek.

A jak se těší na novou stanici vedoucí SDH Tomáš Kopecký?

„Je jasné, že se na ni těšíme, když už čekáme tak dlouho. Konečně budeme mít své zázemí," smál se. „Přece jen nám šlo o to, abychom se měli kde umýt a zajít si na záchod. Konečně jsme se dočkali," dodal muž, jehož práce mu je i koníčkem.

Dobrovolníci si nechávají dva měsíce čas, aby se zabydleli, vybavili základní nejpotřebnějšími věcmi a nastěhovali techniku.

„Na začátku školního roku plánujeme slavnostní otevření naší nové hasičské stanice pro Jednotku sboru dobrovolných hasičů," zakončil Dušan Michálek z oddělení krizového řízení a požární ochrany.