Pestrý program zahrnuje desítky přednášek, na kterých je ústředním tématem problematika ortopedie a traumatologie ramenního kloubu. Přerovského dvoudenního kongresu se zúčastní jako přednášející nejen ortopedi a traumatologové, ale i sportovní a rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti, a také internisté, chirurgové-cévaři nebo třeba rentgenologové.

Přednášek se ujmou například odborníci z kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze či z Hradce Králové a dalších ortopedických center. „Cílem kongresu je prezentovat nové možnosti léčby onemocnění a úrazu ramene z pohledu různých odborností,“ řekl primář ortopedického oddělení přerovské nemocnice Jiří Selucký, který je hlavním organizátorem Moravských ortopedických dnů.

„Tímto multidisciplinárním pohledem je kongres unikátní. Jde o to, aby si odborníci různých profesí vyměnili své zkušenosti s léčbou rozličných onemocnění ramenního kloubu, z čehož samozřejmě mohou profitovat jejich pacienti,“ doplnil primář.

Lékaři a sestřičky si z kongresu odnesou také nejnovější poznatky o zdravotních problémech sportovců. Velmi častou diagnózou je například takzvané vrhačské rameno, které se vyskytuje především u baseballistů nebo oštěpařů, přičemž v mnoha případech může způsobit i konec aktivní sportovní kariéry.

Dalším zajímavým tématem kongresu je nový pohled na možnosti miniinvazivního řešení závažných poranění šlach a měkkých struktur ramenního kloubu. Na konferenci nebudou chybět ani podrobné přednášky o možnostech rehabilitace či o způsobech vyšetření ramenního kloubu.

Další zajímavostí Moravských ortopedických dnů je videoprezentace. „Již v červu jsme na našem pracovišti natočili celkem šest různých operací umělé náhrady ramene, přičemž jedna z nich – operace reverzního ramene – je v naší republice velmi zřídka používána. Tyto operace jsme sestříhali do pětačtyřicetiminutového dokumentu, ve kterém jsou ukázány velmi detailně všechny podrobnosti jednotlivých zákroků a účastníci kongresu je dostanou na DVD,“ prozradil primář Jiří Selucký.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika