Ředitelka školy byla odvolána z funkce kvůli zjištění nedostatků ze strany České školní inspekce a na její místo byl vypsán konkurz, který vyhrála bývalá učitelka této školy Božena Přidalová.

Rada města se ale jen několik dní po vybrání nové ředitelky rozhodla výsledky konkurzu zrušit. Dočasně pověřen řízením školy byl přitom dlouholetý zástupce ředitelky Jiří Farný.

Zastupitelé nakonec po ostré diskusi dosáhli toho, že byly uznány výsledky původního konkurzu.

Náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková (ČSSD) vysvětlovala zrušení soutěže tím, že ani jeden z uchazečů na post ředitele nebyl vhodným kandidátem.

Zastupitelům však vadilo hlavně to, že byl řízením školy pověřen zástupce ředitelky, která byla odvolána z funkce. „Když byly výsledky školy tak špatné, jak je možné, že ji má nadále řídit zástupce ředitelky?“ ptala se třeba zastupitelka za KSČM Ludmila Tomaníková.

„Je chybou pověřit vedením školy člověka, který je součástí bývalého managementu,“ řekl také další ze zastupitelů Lubomír Skopal (PK).

Ke kritice kroku radních se připojili rovněž pedagogové základní školy Za mlýnem, kteří dokonce uvažovali o sepsání protestní petice.

Statutární zástupce Jiří Farný ale výhrady zastupitelů nechápe. „Byl jsem v srpnu pověřen řízením a činil vše pro to, aby škola bez větších problémů fungovala,“ uvedl na svou obhajobu Farný.

Podle jeho názoru není možné kvůli výsledkům České školní inspekce zpochybňovat kvalitu základní školy Za mlýnem. „Ta byla vždy na dobré úrovni a nyní potřebuje hlavně stabilitu,“ zdůraznil Farný.

Česká školní inspekce měla ale k práci bývalého vedení školy výhrady. Ve stanovisku, které vypracovala, považuje za nemotivující hodnocení výsledků práce i finanční odměňování zaměstnanců.

„Tato nepříznivá situace je dokladem nekoncepčního přístupu vedení školy k hospodaření se mzdovými prostředky,“ uvádí se ve zprávě. Inspekce odhalila také nesrovnalosti a nepřesné údaje v základních ukazatelích o vzdělávání žáků.

Podle mínění inspektorů navíc chybí jednoznačně vymezená kritéria pro hodnocení kvality vzdělávání. Zastupitelé podali několik návrhů, nakonec byl přijat návrh zastupitele Michala Chromce (PK), který požadoval revokaci usnesení rady a potvrzení platnosti výsledků původního konkurzu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika