Zastupitelé na svém zasedání v pondělí 3. března odvolali členy kontrolního výboru, kteří upozorňovali na nesrovnalosti u jedné z veřejných zakázek.

Obec vypsala před pěti lety soutěž na zakázku Protierozní ochrana Horní Moštěnice v lokalitě Čupy a Šafránice a uzavřela smlouvu s firmou Rovina.

Vesnice přitom na akci dostala dotaci ve výši 3,8 milionu korun od Státního fondu životního prostředí. Odvolaní členové kontrolního výboru však tvrdí, že byly v souvislosti s touto akcí vyfakturovány práce za zhruba milion korun, které nebyly nikdy provedeny.

Vedení obce nařčení odmítá. Pondělní jednání zastupitelstva provázely bouřlivé emoce a mnozí přítomní nešli daleko pro ostrá slova.

„Tady se odvolávají lidi, kteří se pídí po pravdě a chtějí zjednat nápravu. Zastupitelé se vůbec nezabývali problémem neoprávněné fakturace a namísto toho odvolali ty, kteří na věc upozornili,“ komentoval událost jeden z místních, Josef Vařák.

Podle jeho slov kauzu sleduje i organizace Transparency International Česká republika (TIC), která dala členům kontrolního výboru za pravdu. Odvolaní členové výboru jsou v šoku.

„Nemůžeme se z toho vzpamatovat. Dodali jsme zastupitelům v podkladech informaci o tom, že došlo ve věci této zakázky k porušení zákona. Fakturaci neprovedených prací ale opakovaně nikdo nemínil řešit. Namísto toho nás odvolají,“ poznamenal odvolaný člen výboru a zastupitel Roman Kundera (ČSSD).

Se závěry výboru se ztotožnil i posudek Transparency International. „Na některých stavebních objektech nebyla realizována úprava polní cesty, která by odpovídala projektové dokumentaci a jejímu dodatku. Přesto byla vyfakturována a uhrazena,“ uvádí Transparency International.

Vedení obce ale vidí celou věc v jiném světle. „Postupovali jsme v souladu se zákonem a celou investiční akci kontroloval Státní fond životního prostředí,“ uvedl starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána (KDU – ČSL).

Podle jeho slov je podstatné to, že byl projekt protierozní ochrany realizován a nyní je obec chráněna před přívaly deště.

Žádné pochybení ze strany vedení obce neshledala ani přerovská policie, která kauzu odložila. Nepotvrdilo se totiž podezření ze spáchání trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Na základě vypracovaného znaleckého posudku byl případ odložen,“ informovala již dříve přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Jak dále dodal moštěnický starosta, byly důvody odvolání kontrolního výboru prozaické.

„První tři členové výboru totiž podali před časem rezignaci, protože se s těmi zbývajícími dvěma nemohli dohodnout. Vzniklou situaci jsme tedy vyřešili odvoláním celého kontrolního výboru. Nový budeme volit už na příštím jednání zastupitelstva,“ vysvětloval starosta Vrána.

Někteří ze zastupitelů ale navrhovali jiný postup. „Přečetl jsem na jednání vyjádření ministerstva vnitra, podle něhož by se měl chybějící počet členů kontrolního výboru dovolit novými lidmi. Zastupitelé ale mají právo kontrolní výbor odvolat a zvolit si nový,“ soudí radní Vladimír Martínek (SNK).

Podle jeho slov se nyní čeká na vyjádření Státního fondu životního prostředí, který poskytl na zbudování cesty dotaci. „Ten byl měl posoudit, jestli je to vyfakturováno oprávněně, nebo jsou zde nějaké chyby,“ konstatoval.

Rozhořčení občané Horní Moštěnice a někteří zastupitelé ale nyní zvažují, že se opět obrátí na policii. „Není možné, aby byla zaplacena cesta, která neexistuje. Je tam jen bláto a dál nic,“ pozastavuje se odvolaný člen kontrolního výboru a zastupitel Roman Kundera.

„Mají snahu, aby se do toho nerýpalo,“ komentoval odvolání členů výboru další ze zastupitelů Vít Hanák (ČSSD). Toho argumenty odvolaných přesvědčily. „Byly vyfakturovány práce, které nikdo neudělal,“ řekl Hanák.