Přesně šest procent totiž ztrácí občanští demokraté na ČSSD, které by v krajských volbách dalo hlas devatenáct procent voličů.

Vyplývá to z průzkumu, který pro hejtmanství provedla firma Strategic Consulting. Odpovídalo v něm 849 respondentů na několik okruhů otázek.

„K těm stabilním jsme letos přidali dotazy související s Evropskou unií, protože vznik krajů měl smysl právě ve vztahu k unii,“ řekl hejtman Kosatík.

Dvaašedesát procent dotázaných si například myslí, že EU nejedná v jejich prospěch. Průzkum také ukázal, že obyvatele kraje nejvíce zajímá zdravotnictví (50,6 procenta) a s mírným odstupem životní prostředí a doprava. Na opačném pólu skončila s méně než deseti procenty památková péče.
Krajské volby budou až na podzim příštího roku. Pokud by však byly za týden, šlo by k nim 64 procent lidí. Zvítězila by v nich ČSSD s 19,3 procenta, druhá by byla ODS (13,1 %) a třetí komunisté (5,2 %).

Lidovci, kteří nyní tvoří krajskou koalici s ODS, by se s 1,9 procenta do zastupitelstva nedostali.

„Sedmapadesát procent voličů však zatím není rozhodnuto, což svědčí o velkém poli působnosti do reálných voleb,“ uvedl Kosatík, jehož znalo 25,7 procenta dotázaných. To na jeho náměstky si jich vzpomnělo pouhých 4,7 procenta.

Průzkum si kraj nechal vypracovat už potřetí, vždy ve dvouletém odstupu. Ten letošní stál 450 tisíc korun, přitom před dvěma lety byl o sto tisíc levnější.

„Letos byla použitá jiná, složitější metoda výzkumu a odpovídalo v něm více respondentů,“ uvedl mluvčí kraje Tomáš Kocych.