„Jinde koštují slivovici nebo kyselé zelí. My ale nechceme nikoho kopírovat, proto jsme se před osmi lety rozhodli, že budeme koštovat typické pokrmy vyráběné v domácím prostředí na vesnici,“ řekl Josef Mikulík, starosta Žákovic, které mají dvě stě třicet obyvatel a leží na Záhoří.

V letošní soutěži se sice sešlo o něco méně vzorků než třeba loni, ale pořadatelé pro to mají jasné vysvětlení. „Krize se projevila i u nás,“ řekl s nadsázkou starosta. Menší počet vzorků však na dobré náladě akci, která je tradičně spojena i s taneční zábavou, neubralo.

Ještě předtím, než se veselice rozjela na plné obrátky, však musela porota vyhodnotit vzorky voňavých masných specialit. „V kategorii nejlepší uzený bok zvítězila Zdeňka Buchtová z Radkovy Lhoty a nejlepší klobásy dodal tradičně Stanislav Talla z Turovic,“ shrnula výsledky místostarostka obce Blažena Matějíčková.

„Letošní vítěz v kategorii klobás obhájil první místo už několikrát. Letos se už kvůli tomu nechtěl do soutěže ani zapojit. My jsme mu ale řekli, že Gott má taky spoustu Slavíků, a vůbec mu to nevadí,“ svěřila se místní zastupitelka Zdenka Lesáková z Žákovic.

Letošní vzorky hodnotila sedmičlenná porota, a jak se její členové svěřili, úkol to nebyl vůbec jednoduchý. „Nikdy bych si nepomyslel, že mezi klobásami může být tak výrazný rozdíl. Jednak už jsou svým vzhledem odlišné, ale ještě více chutí. Použité koření může skutečně hodně ovlivnit chuť výrobku. Buď mu může pomoci, nebo naopak na chuti ubrat,“ svěřil se Petr Schneider z Přerova, který do poroty usedl poprvé. Po vyhlášení výsledků už naplno vypukla zábava.

Pro tanečníky na parketu vyhrávala dřevohostická kapela Kalíšek. „Košt domácích klobás a uzeného masa byl poslední společenskou událostí letošního roku v naší obci. Po Novém roce nás jako první čeká koncem ledna Společenský ples. Potom tu budeme mít maškarní bál pro dospělé i děti a následovat bude vodění medvěda. Zjara pak tradičně vynášíme smrtku, a potom tu máme další originální soutěž, tentokrát o nejlepší kynutý koláč,“ vyjmenovala akce, které se budou v obci příští rok konat, Zdenka Lesáková.