Například v Troubkách či Bochoři děti už v době adventu chodí na takzvané roráty, což je adventní mše svatá na počest příchodu Ježíše. Tento zvyk se v obcích těší čím dál větší oblibě.

Mezi dětmi jsou populární roráty, dostanou snídani

„Roráty jsou zpestřením hlavně pro malé děti, které se na ně každý rok velmi těší,“ přiblížil troubecký farář Radek Sedlák. Podle jeho slov se tyto mše slouží dvakrát týdně a mezi dětmi jsou velmi populární.

„Děti jdou ještě za tmy s lampičkami v průvodu od fary ke kostelu, kde je zhasnuto a svítí zde jen svíčky. Po obřadu se u nás děti nasnídají a pak jdou do školy,“ popsal farář.

Kromě romantiky ale znamená účast na mši pro děti časné vstávání - začíná totiž už o půl sedmé ráno. Lidé v Troubkách ještě počátkem 90. let chodili také na takzvanou jitřní mši, která se konala 25. 12. na Boží hod vánoční v časných ranních hodinách.

Kostely jsou o Vánocích plné

Podle oslovených farářů z přerovského regionu návštěvnost kostelů s příchodem vánočních svátků stoupá. „Zájem o bohoslužby je u nás velký,“ dodal farář Sedlák.

Na štědrovečerní půlnoční mši se podle jeho slov ve svatostánku v Troubkách sejde až 200 lidí. Také lipnický farář Josef Pelz potvrdil, že do kostela se v těchto dnech vypravuje více lidí.

„I když nejde ani tak o to, aby byly kostely přeplněné, ale spíš, aby si příchozí uvědomili vztah k Bohu,“ dodal.

V Hranicích připravili živý betlém

„Kostel v Hranicích máme v době svátečních mší vždy naplněný do posledního místa,“ říká i hranický farář Jiří Doležel z kostela Stětí Jana Křtitele.

Jak dodal, mohou lidé již v předvečer Štědrého dne přijít do dvorany hranického zámku, kde pro ně bude přichystán živý betlém.

Na Štědrý den v 15 hodin odpoledne se v kostele uskuteční mše svatá, na kterou se sjíždějí i lidé z okolních obcí. „Na odpolední bohoslužbu přicházejí do kostela hlavně rodiny s dětmi,“ přiblížil Doležal.

Hojně navštěvovaná je podle jeho slov i půlnoční mše, na které vystoupí místní chrámový sbor. Farníci navštíví 25. prosince hranický domov důchodců a ještě tentýž den se v kostele uskuteční koncert Moravské veselky.

Přicházejí jednoročáci

Jak poznamenal farář z Horní Moštěnice Kryštof Klat, návštěvnost kostelů je oproti loňskému roku vyšší zhruba o deset procent.

Podle něj bývají svatostánky nejvíce zaplněny právě na Štědrý den. „To přijdou i takzvaní jednoroční křesťané, což jsou ti, kteří přicházejí do kostela jen jednou za rok. Někdy se stane, že trochu vyrušují, což se týká hlavně mládeže, ale není to nic dramatického,“ doplnil Kryštof Klat, který letos na Štědrý den slouží mši svatou v Horní Moštěnici a v Domaželicích.

„Ovšem ani jedna mše nebude o půlnoci, protože na vesnicích se musíme přizpůsobit místním, a mezi nimi je i hodně lidí vyššího věku,“ dodal farář Kryštof Klat.

Do kostela bez čepice a střízlivý

Podle faráře Římskokatolické církve v Přerově Pavla Hofírka praská kostel sv. Vavřince ve švech zejména na Štědrý den, kdy na půlnoční mši zavítá spousta lidí.

„Mnozí lidé mají zafixováno, že návštěva kostela k Vánocům patří. Nemusí to být přitom jenom věřící,“ vysvětlil. Podle jeho slov zavítají v době od 26. 12. do 2.1. do kostela především rodiny s dětmi, aby si prohlédly zdejší betlém.

„Jednoroční křesťané“ podle Pavla Hofírka průběh bohoslužeb většinou nenarušují. „I když se občas vyskytnou výjimky. Lidé třeba zapomínají, že si mají při vstupu do kostela sundat čepici. Někdy také neví, že by si s sebou neměli brát na mši svého čtyřnohého miláčka. Výjimečně se stane i to, že někdo přijde na půlnoční mši v podnapilém stavu,“ popsal farář.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika