Tito dobrodruzi přitom riskují finanční postihy a někde i vlastní zdraví. V Olomouckém kraji je nebezpečných či chráněných vodních ploch několik.

Za koupání v rezervaci pokuta

Například z krajského města je to pár kilometrů na Chomoutovská jezera. Ti, kteří se rozhodnou v jezerech vykoupat, však riskují pokutu od strážce přírody. „Je to přírodní rezervace. Koupání v jezerech nepovolujeme,“ uvedl Jan Vrbický ze Správy chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Za osvěžení v této lokalitě, kde hnízdí chránění vodní ptáci a žijí další ohrožené druhy, mohou být lidé chudší o několik stovek korun. Vloni tam zasahovali i policisté, kteří postihovali hlavně motoristy, protože vjížděli až do chráněných míst.

Romantici nejen z Olomoucka, kteří se nechtějí mačkat na koupališti ve městě, vyjíždějí i do Výklek. Tamní lom, kde se netěží kámen od devadesátých let, ale podle starosty obce Romana Zapletala není pro vodní rekreaci nejlepším místem.

„Na zákaz koupání upozorňují cedule, přesto tam lidé jezdí. Je to na jejich vlastní nebezpečí,“ varoval zájemce. Připomněl, že jen vloni se v lomu utopili dva lidé. „Ze skal padají kameny,“ upozornil na riziko.

Vodárenskou nádrž chrání plot

I na Prostějovsku je několik míst, kde je koupání zakázané. Například vodárenská nádrž v Brodku u Prostějova. „Chodili tam místní,“ uvádí Pavel Klemsa z Prostějova, který je tam kolikrát zahlédl.

Starosta Brodku Antonín Crhonek tvrdí, že vodárenská nádrž je již oplocená a koupání je tam zakázáno. Stejně tak není na koupání nejvhodnější lom v Hradčanech-Kobeřicích.

Zatopený lom, podle slov starosty obce Karla Svobody, ale už využívají jenom rybáři. „Byla tam cedule koupání na vlastní nebezpečí, ale nevím, jestli ji někdo neukradl a nedal do sběru. Dva týdny jsem tam nebyl,“ říká starosta.

Lom v Opatovicích si vyžádal životy

Na Přerovsku patří mezi nejvyhledávanější místa ke koupání Skašovská jezera u Tovačova. Jsou čtyři, ale lidé se mohou koupat jen na dvou. Ostatní slouží jako zdroj pitné vody a koupání v nich je zakázáno.

Na dodržování zákazu pravidelně dohlíží policisté. Koupání na vlastní nebezpečí je v zatopeném lomu v Olšovci, kam se lidé sjíždějí ze širokého okolí. Nevýhodou je poměrně složitý přístup k vodě po příkrých svazích lomu, jehož povrch je pokryt ostrými kameny.

Plno bývá v létě i v zatopeném lomu v Opatovicích. I tady je ale koupání na vlastní nebezpečí. V posledních několika letech se zde staly dva smrtelné úrazy. Od koupání ale neodradily.

V nádrži řádí sinice

Kdysi oblíbená rekreační oblast Hustopečské štěrkopísky značně utrpěla povodněmi v roce 1997. Od té doby je každé léto voda zamořena sinicemi.

„Je to způsobeno tím, že tam není žádný přítok, voda se tedy nemá jak čistit,“ vysvětlila hustopečská starostka Júlia Vozáková (KDU-ČSL).

Hygienici doporučují lidem, aby se po případném koupání v tomto areálu důkladně vysprchovali. I přesto si občas několik plavců cestu do Hustopečí najde. Areál je vybaven parkovištěm i hospůdkami s občerstvením, kolem jezer se rozkládá chatová oblast.

Dno pískovny je zrádné

Nejpopulárnějším zakázaným koupalištěm na Šumpersku jsou mohelnické Bagry. Ve vodních nádržích, které plavce lákají k osvěžení svou průzračně čistou vodou, se těží písek. Pozemky i nádrže patří těžařské společnosti Kámen Zbraslav, četné cedule kolem upozorňují na zákaz vstupu.

„Zákaz tam sice je, ale stejně se tam odjakživa chodí koupat všichni z Mohelnice a širokého okolí. Voda je nádherně čistá,“ řekla Anna Laštůvková z Mohelnice, která na Bagry chodí se svými dětmi.

Podle vedení společnosti je ale koupání nebezpečné. „Lidé procházejí pod dopravníkovými pásy, koupají se v místech, kde jsou kotvicí lana pro těžební stroje, pod vodou navíc vedou elektrické napájecí kabely. Loni se zde dokonce stal vážný úraz, kdy chlapec skočil do vody a zranil si páteř, protože si myslel, že je v místě větší hloubka. Dno je ale velmi nerovnoměrné,“ konstatoval vedoucí provozu Pavel Rulíšek.

Vrozlehlé lokalitě se však nedá zcela zamezit tomu, aby se zde lidé koupali. „Na všech přístupových cestách jsou cedule, které upozorňují na zákaz vstupu. Lidé je ale bohužel nerespektují,“ dodal Rulíšek.