Přestože se o zdraví a správném životním stylu mluví v poslední době stále více, drtivá většina hospod v Hranicích patří mezi ty, ve kterých kuřáci omezováni nejsou. Výjimkou bývá pouze doba oběda. Jinde se snaží kuřáky a nekuřáky od sebe oddělit do různých místností. Ne vždy to však bývá nejšťastnějším řešením.

„Sama jsem nekuřačka a jsem zásadně proti kouření. Manžel ale kouří. A když si jdeme někdy sednout do hospody s přáteli, většina z nich si cigaretu zapálí. Přece nebudu sedět sama v jiné místnosti,“ uvedla šestadvacetiletá Jana Hubačková z Hranic. Dále také podotkla, že by svého partnera nikdy nedostala na celovečerní koncert v Zámeckém klubu, který je nekuřácký.

„O tom, že bude Zámecký klub nekuřácký, bylo rozhodnuto už při jeho budování a vybavení vzduchotechnikou. Ta není koncipována na kuřácké prostředí,“ vysvětlila ředitelka Městského kulturního zařízení Hranice Helena Votavová s tím, že kuřáci v podstatě bez reptání chodí kouřit ven a uvnitř tak zůstane příjemný vzduch.

Při obsluze v zakouřeném baru přišla o hlasivky

Už jedenáct let funguje jako nekuřácký také Café bar na zámku.

„V naší kavárně se kouřilo asi tři měsíce po otevření. Já pak přišla o hlasivky, tak jsme se ze dne na den se sestrou dohodly, že se u nás kouřit nebude,“ popsala své zdravotní problémy Jana Březíková, která v Café baru obsluhuje jako nekuřačka. Přesto však i hosté Café baru mají možnost si přes léto svou cigaretu zapálit. „Kuřáckou klientelu rádi obsluhujeme v zahrádce v hradním příkopu. Věřím, že to tak vyhovuje všem našim zákazníkům,“ dodala Březíková.

Asi čtyřicet procent hostů, kteří zavítají do Penzionu Růžek, jsou kuřáci. Zbylé většině tamní nekuřácká restaurace vyhovuje.

„Máme také jednu místnost s barem, kde se kouřit může. Jako nekuřák bych ale uvítal úplný zákaz kouření v restauracích. V jiných zemích to funguje, tak proč ne u nás,“ namítl Zdeněk Šohajek z Penzionu Růžek.

V novém Baru 110 se kouřit nebude

Další zcela nekuřácký podnik se ve městě otevře v prvním březnovém týdnu. Bar 110 se má otevřít na Pernštejnském náměstí.

„Bar bude určen pro mladé i starší, hlavně takové, kteří si rádi chodí někam posedět a nechtějí potom smrdět od cigaretového kouře,“ sdělil spoluzakladatel Adam Čunta.