„Trať je dlouhá necelé tři kilometry. Jede se za plného provozu celkem osm kol ve dvou etapách," informoval hlavní pořadatel závodů Radovan Bělík ze spolku Záhorská střela.

Závodníci se sjeli z různých míst regionu a objevili se i z širšího okolí. Trať si vesměs chválili.

„Je velice pěkná. Řekl bych, že z těch co znám, středně náročná. Stroj také nezklamal, i když jsme ho skládali hodně narychlo," svěřil se po první sérii závodů Aleš Koutný z Žešova.

O soutěž bývá každoročně zájem. A přestože tato akce je jak ze strany účastníků, tak diváků převážně mužskou záležitostí, mezi závodníky se v sobotu objevila i žena.

„Takových závodů se účastním už potřetí. Ovšem není to moje iniciativa, ale přivedl mě k tomu můj muž, který zde rovněž závodí. Přiznám se, že v podstatě motorkám vůbec nerozumím, ale baví mě to," svěřila se jediná závodnice Věra Vystrčilová.

Závody mopedů s přídavným šlapacím zařízením, na kterých se jezdilo v padesátých a šedesátých letech minulého století, se těší velké oblibě.

„Jsem tady poprvé a tato podívaná se mi moc líbí," řekl jeden z diváků Václav Vašíček z Opatovic.

Přítomní diváci zahrnovali závodníky před startem svými dotazy: „Musí mít tyto stroje technickou kontrolu? Jakou nejvyšší rychlostí jedou? Na kolik takový veterán v současné době přijde?"

Většina závodníků se svěřila, že motocykl objevila někde na půdě nebo jej prostě podědila po příbuzných.

„Jedná se o motorky, které se vyráběly za komunismu. Byly to velmi levné stroje, a tak jsou taky velmi poruchové. Proto se často stává, že řada závodníků se svými stroji kvůli závadě vůbec nedojede do cíle," vysvětlil Miloš Matulík, který na závody dorazil s Moped Týmem Tlumačov.

Na sobotních závodech však dorazili do cíle všichni. Pořadatelé si pak nejvíce cenili toho, že akce proběhla bez zranění, vydařilo se počasí a všichni účastníci si závody užili.

Výsledky:

Kategorie Originál

1. Petr Vystrčil, MT Tlumačov
2. Karel Mlčoch, MT Žešov
3. Zdeněk Bílka, MT Radvanice

Kategorie Speciál

1. Zdeněk Bílka
2. Jindřich Holčák
3. Pavel Krejčí

Kategorie nad 50 let

1. Zdeněk Bílka st.

Autor: Dagmar Rozkošná