Pokud by však nemocných přibývalo, dokázala by se s tím infekční oddělení v regionu, která fungují v Prostějově a Hranicích, vypořádat?

Krajský zdravotní rada Václav Rýznar ujišťuje, že regionmá zpracovaný scénář pro případ epidemie a situaci by zvládl.

„Obvolal jsem všechny nemocnice a v případě nutnosti všichni vyčlení lůžka. Takový scénář existuje a platil by pro každou epidemii. Kraj je ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí připraven takovou situaci zvládnout,“ ujistil zdravotní rada. Vregionu je infekční oddělení v prostějovské nemocnici, kde je v provozu šestadvacet lůžek. „O dalších dvacet jsou schopni kapacitu rozšířit,“ uvedl Rýznar.

Infekční oddělení v hranické nemocnice má čtrnáct lůžek a stejně jako prostějovští kolegové tu dokážou kapacitu posílit o dalších dvacet lůžek.

„Stejně tak v nemocnicích v Šumperku, Jeseníku či v Přerově jsou schopni vyčlenit dvacet lůžek pro případ, že by vypukla epidemie,“ sdělil krajský zdravotní rada.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc nejsou žádná infekční lůžka. Roky se hovořilo o tom, že by v areálu mohla vzniknout infekční klinika, která by poskytla nejen zázemí pro výuku mediků, ale hlavně intenzivní péči pro nakažené v ohrožení života.

„Bohužel je to o penězích. Infekční klinika jako taková nevznikne,“ uvedl Rýznar s tím, že výuce poslouží špičkové pracoviště v Ostravě, kde jsou i lůžka intenzivní péče.