Citov

„Rada Olomouckého kraje se zabývala řešením havarijního stavu infrastruktury v těchto obcích. Citov má dlouhodobý problém při povodňových stavech, protože jsou zde dvě říčky, které vedou přes sebe, a při zvýšených hladinách toků docházelo k zaplavení obce,“ popsal náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).

Podle něj se podařilo najít regulaci s pomocí jednoduchého manipulačního zařízení.

„Jeho pořízení přijde na 557 tisíc korun a kraj na jeho koupi uvolní 99 procent z celkové částky, tedy zhruba půl milionu korun,“ upřesnil Horák.

Šišma

Ještě více, tedy 950 tisíc korun, hodlá kraj přispět na odstranění havarijního stavu v obci Šišma. Do místní říčky totiž vytéká kvůli havarijnímu stavu čistírny odpadních vod voda, která nesplňuje normy.

Další obcí na Přerovsku, která se již brzy dočká investic, jsou Všechovice na Hranicku. Obyvatelé této vesnice si s přívaly užili své letos v srpnu, kdy se některé domy ocitly pod vodou.

„Při zaplavení obce došlo k zanesení kanalizace a poškození přivaděče na čistírnu odpadních vod. Finanční prostředky obce ale nestačí pokrýt náklady na odstranění této havárie, a tak na to kraj přispěje 470 tisíc, což je 95 procent z celkové částky,“ doplnil Horák.

Všechovice

Dobrá zpráva v podobě peněz na opravu kanalizace už se donesla i do Všechovic.

„Vím, že se v Olomouci uskutečnilo jednání a že nám kraj přislíbil nějaké peníze na opravu. Rozhodnutí tedy určitě vítám,“ uvedl starosta Všechovic Radovan Mikuš.

Povodně způsobené přívalovými dešti zanechaly na obecní kanalizaci neblahé následky. Valící se voda podemlela tři odlehčovací přepady, které vyúsťují do potoka a nestačí odvádět vodu. „Peníze nám v současnosti zcela jistě pomůžou, protože přepady musíme opravit,“ podotkl Mikuš.

Následky po povodních už se ve Všechovicích podařilo odstranit. Zda se ale místní ještě nyní potýkají s vážnými problémy, nedokáže starosta obce objektivně zhodnotit.

Obyvatelé rodinného domu na okraji vesnice, kterým se provalila velká voda, přišli o veškerý nábytek a vybavení, teď už se ale zabydlují v náhradním bytě.

„Rodině jsme nabídli ubytování v obecním bytě, které také přijali,“ dodal starosta ze Všechovic.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ

IVETA PODEŠVOVÁ