I to je smyslem tradičních cyklovýletů s názvem Po stopách využívání vodní a větrné energie. Už tento víkend odstartuje jejich další ročník.

Příznivci mlynářské regionální cyklotrasy se v sobotu v devět hodin sejdou na Šromotově náměstí v Hranicích.

„V tento den vyjedou krajánci do Nejdku, aby tam slavnostně zahájili novou sezonu a odstartovali cyklistickou soutěž Mlynářský krajánek 2014," uvedla Olga Vilímková z Hranické rozvojové agentury, která tuto akci každoročně pořádá.

Cyklisté přes Velkou a Lhotku dorazí do Olšovce, kde do svých průkazů získají první odpovědi na soutěžní otázky. Trasa dále pokračuje do Stříteže nad Ludinou, kde účastníky čeká zastávka u vodního Humplíkova mlýna.

„Během výletu budou krajánci sbírat odpovědi do svých průkazů, které získají na informačních tabulích v Olšovci, u Pečivova a Šenkova mlýna ve Stříteži nad Ludinou, dále u Čočkova mlýna u Jindřichova a u Družstevního vodního mlýna v Nejdku," podotkla Olga Vilímková.

Společný výlet se v sobotu zakončí právě v Nejdku, místní části Bělotína. V souvislosti s tamními hody je na sobotu připravený 13. ročník hodového fotbalového turnaje o Pohár Sboru dobrovolných hasičů.

Na společnou projížďku po krásách Hranicka zvou organizátoři jak známé, tak i nové tváře.

Další cyklovýlety se uskuteční začátkem července, na podzim pak proběhne slavnostní zakončení soutěže s pasováním nových krajánků.