Mlynářský krajánek byl slavnostně ukončen vyhlášením výsledků nedaleko lázeňské lávky pro pěší přes řeku Bečvu.

Všichni, kteří letos zdolali všechny tři stanovené okruhy, správně odpověděli na všechny soutěžní otázky a posbírali cestou potřebná razítka, jsou organizátory považováni za úspěšné účastníky letošního ročníku. „Je jich celkem 95,“ prozradila Michaela Škrobánková z pořádající Hranické rozvojové agentury.

Účast byla tentokrát na Mlynářském krajánku o něco nižší než před rokem. Jedním z důvodů byly poměrně studený květen a červen.

„Navíc jsme letos poprvé pořádali jen společné zahájení a ukončení soutěže. Od hromadných cyklovýletů jsme tentokrát upustili a tak lidé jezdili sami,“ vysvětlila Škrobánková.

Přesto považuje téměř stovku účastníků za úspěch. „Vzhledem k tomu, že už je to pátý ročník a ti cyklisté jezdí vlastně pořád totéž, tak je jich celkem slušný počet,“ konstatovala s tím, že jeden okruh vede kolem Potštátu, druhý směrem na Hustopeče nad Bečvou a třetí se točí kolem Bělotína a Stříteže nad Ludinou.

Všem, kdo absolvovali všechny okruhy Mlynářského krajánku pokaždé, se v sobotu dostalo zadostiučinění. Obdrželi pasovací listinu a byli povýšeni až na mlynářského pantátu. Celkem jich bylo dvacet.

„V mlynářské hierarchii je pět stupňů mlynáře. Začíná to práškem, následuje tovaryšem, mládkem a stárkem a nakonec je mlynářský pantáta,“ poučila všechny nezasvěcené Škrobáková.