Podle analytiků pravděpodobně souvisí vysoký počet odhalených simulantů s dopady hospodářské krize, kdy se lidé snaží překlenout nejisté období právě na neschopence.

Tisíce kontrol

V Olomouckém kraji provedli pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) 2 676 kontrol. V domácnostech zjišťovali, jestli marod dodržuje režim práceneschopného pojištěnce.

„Uložili 57 postihů, kontrolovaným zkrátili či odňali nemocenskou,“ uvedl mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka.

Ve 134 případech neschopenku lidem ukončili, protože z lékařského hlediska nebyl důvod, aby lidé marodili. Více jich ukončili už jen ve Zlínském kraji. Přitom počet ukončení nesouvisí s vyšším počtem kontrol. Těch například v Jihomoravském kraji provedla sociálka jednou tolik, a neukončila ani jedinou.

„Přezkoumáním zdravotního stavu se v těchto případech prokázalo, že dotyčný už není práce neschopný. Proč zrovna v Olomouckém kraji bylo téměř nejvíce případů, jakou to může mít spojitost, to nekomentujeme. K dispozici máme pouze data,“ reagoval mluvčí Vařeka.

Překlenutí nejistého období

Podle analytika Úřadu práce v Olomouci Jaroslava Mikšaníka odráží množství úředně odebraných neschopenek situaci v regionu, jehož ekonomický výkon je dlouhodobě slabší: „Určitě to souvisí se zvýšenou nezaměstnaností. Pro řadu lidí je útěk do nemoci možností, jak překlenout nejisté období. Řeknou si, že se hodí marod a potom se uvidí. A v Olomouckém kraji jsou rozšířena průmyslová odvětví, která byla krizí postižena nejvíce,“ komentoval Mikšaník.

V některých firmách může podle analitika takový postup může podporovat i zaměstnavatel. „Než by zaměstnancům zkrátil pracovní dobu a platil jim šedesát procent, tak jim nenápadně doporučí, ať onemocní,“ uvedl. Uvažovala tak například dvaačtyřicetiletá Radka, která se na konci loňského roku takzvaně hodila marod.

Udělala jsem si na marodění čas

Firma, pro kterou pracuje, ohlásila propouštění a čekalo i ji. Na neschopence překlenula zhruba půl roku, a jak říká, vyřešila si zdravotní problémy, na které neměla čas.

„Dlouhodobě mě bolela hlava a zápěstí pravé ruky. Neměla jsem čas jít lékaři, tak jsem si ho udělala,“ usmála se matka dvou dětí z vesnice, kde je více než desetiprocentní nezaměstnanost a i jiné firmy letos propouštěly.

„Finančně to bylo dost těžké. Štěstí, že dospělý syn je moc šikovný a při studiu si sehnal dvě brigády, takže si zaplatil svoje výdaje. V červnu jsem nastoupila zpátky. Dokonce jsem si polepšila a z výroby přešla na výstupní kontrolu: známá na personálním mi dohodila místo, které se uvolnilo,“ popisovala zaměstnankyně firmy, která dodává plastové součásti pro automobilový průmysl.

Nový zákon o nemocenském pojištění zpřísnil sankce a pokuty při porušení povinností. „A to jak pro dočasně práce neschopné pojištěnce, tak i pro ošetřující lékaře,“ uvedl Vařeka.

Nový zákon zavedl přísnější sankce

Za závažné porušení může nemocný dostat pokutu až dvacet tisíc korun. V Olomouckém kraji zatím pokutu žádný pojištěnec nedostal. „V červnu však dostal pokutu osm tisíc korun lékař ze Šumperska, protože nespolupracoval tak, jak podle zákona měl,“ uvedl mluvčí.

Tlačí lidé v souvislosti s propouštěním na lékaře, aby jim napsali neschopenku? Podle dvou oslovených olomouckých lékařů ne. „Bylo to dříve, kdy lidé měli tendenci se sezonně házet marod. Teď už ne,“ uvedl praktický lékař Igor Mazoch.

Lidé mají strach vzít si neschopenku

K jeho kolegyni Haně Tiché chodí více pacientů v produktivním věku, kteří pracují ve stavebnictví a strojírenství. „Ti, co byli propuštěni, si nepřišli ke mně, ale obrátili se na úřad práce. Nárůst neschopenek nemám. Letošní léto jich mám naopak nejméně za poslední roky. Ba naopak jsou tací, kteří by měli na neschopenku jít, ale ze strachu o ztrátu zaměstnání chorobu přecházejí nebo si berou dovolenou,“ uvedla lékařka.

Uspěje výmluva o neodkladném nákupu?

Šla jsem nakoupit, podobné vzkazy nechávají lidé na neschopence na lístku přilepeném na dveřích, když pobíhají venku, místo toho, aby leželi doma v posteli. Co na to kontrola? Podle správy sociálního zabezpečení záleží na okolnostech toho kterého případu.

„Pokud by byl za dveřmi bytu lístek s oznámením, že je dotyčná osoba na nákupech, není odlišný způsob v provedení kontroly. Stejně tak když kontrolovaná osoba po provedené kontrole namítá, že spala, neslyšela zvonek, byla na nákupech, atd. Vždy je každý případ individuálně posouzen v celém kontextu,“ reagoval mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka.

Lidé, kteří jsou na nemocenské, musí podle Vařeky umožnit kontrolu dodržování stanoveného režimu. Byt musí opatřit zvonkem a jmenovkou. „Stejně tak musí uvést platnou adresu pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti ošetřujícímu lékaři,“ upozornil.

Kontrolu provádějí zaměstnanci okresní správy sociálního zabezpečení na základě vlastního výběru nebo na základě podnětu ošetřujícího lékaře, úřadu práce nebo posudkového lékaře České správy sociálního zabezpečení. Přitom prvních čtrnáct dní může kontrolu provádět zaměstnavatel. Kontroloři se musejí prokázat „Průkazem zaměstnance pověřeného kontrolou“.