Zakladatelé tohoto rodu, bratři Wilhelm a David, se narodili v Lipníku. Vyvíjeli četné podnikatelské aktivity v průmyslovém odvětví, oba byli povýšeni do rytířského stavu a věnovali se i charitě.

David Gutmann byl jedním z majitelů tovačovského zámku a výrazně zasáhl do jeho přestavby, která se dochovala dodnes. Mezi celou řadou osobností je i o těchto bratrech v kalendáři zmínka.

„Je to můj prapraděd a jeho bratr,“ upřesnil příbuzenské vztahy k osobnostem Guntard Gutmann, který se narodil a žije v Rakousku. „V Lipníku nejsem poprvé, ale teprve nyní jsem měl příležitost prohlédnout si zde některá zajímavá místa. Navštívil jsem Gutmannův nadační dům, synagogu, židovské hřbitovy, zámeckou zahradu a kostel sv. Jakuba,“ doplnil Gutmann, který ovládá poměrně dobře češtinu, v níž se zdokonalil v období,

kdy pracoval pro Českou spořitelnu. Guntard Gutmann o sobě dále prozradil, že nyní vede rodinný podnik, obchoduje s realitami a řídí lesní hospodářství.

A jak se žije se slavným příjmením? „Docela normálně. V Čechách je toto jméno daleko známější než v Rakousku,“ svěřil se jediný reprezentant slavného rodu v přímé linii, který má vzdálenější příbuzné v Kanadě.

Město nový kalendář představilo v úvodu tradičního koncertu žáků ZUŠ A. Dvořáka, který se každoročně koná u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu.

Na tvorbě kalendáře se výrazně podílely Magdalena Gladišová z Městského úřadu v Lipníku, Věra Fišmistrová ze Státního okresního archivu v Henčlově a Božena Musilová z Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou.

„Kalendář obsahuje medailonky třiapadesáti osobností, které se v našem městě narodily nebo s ním byly nějakým způsobem spjaty,“ doplnila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika